Kubemesonga opi ootusaeg 08.03.11 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Avastasin 1 a 4 k pojal parempoolse kubemesonga (u 1cmx2,5cm). Viimasel 4 õhtut tuleb song välja, poole ajalt laps karjub kui ratta peal, mingist hetkest muutub loiuks ning see kestab ca 0,5-3 tundi. On paar korda ka oksendanud, palavikku ei ole. Sel ajal sobib talle ainult olla ainult süles ja jalad konnaasendis. Mingi hetk song läheb tagasi ja laps jääb enam-vähem rahulikku unne. Päeval on laps igati kõbus.

Minu põhiküsimus on: kuidas saan last aidata, kui taas song välja tuleb? Kas tohib proovida songa tagasi lükata või songapiirkonda masseerida? Kas on mingi spetsasend (selili, kõhuli, külili vms), kus song kergemini tagasi läheb? Kas on õige ennetav käitumine, kui piirata võimalusel liikumist (nt pikad jalutuskäigud, ronimine) ja vältida kõhukinnisust ja gaase? Kas on mingit ravimit, mis valu vähendaks, kuid mis ei uinutaks valvsust pitsumise osas? Kuidas ära tunda pitsumist?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Pitsumine ongi situatsioon, kui song tuleb välja ja tagasi ei lähe. See põhjustab ka soolesulgust ja kõhupuhitust. Songa võib ettevaatlikult masseerida/reponeerida. Karjumine on ka tegevus, mille käigus kõhupress suureneb ja song rohkem välja tuleb. samas see võib jälle omakorda valu teha ja laps selle tõttu veelgi rohkem karjuda. Songa tagasiminekut soodustavad ka asendid - lamades ja jalad ülespidi reponeerub song kergemalt.