Kannakõõluse rebendist taastumine 11.05.10 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

34-aastasel mehel oli sportimise tulemusena kannakõõluse rebend, mis opereeriti, ning jalg oli 8 nädalat kipsis. Kas oskate soovitada mõnda harjutust (või vene-/inglisekeelset veebilehte, eesti keelset ma ei leidnud) jala taastusraviks. Ravikirurg ei andnud mingeid juhiseid, peale selle, et ärge kaks kuud toetage jalale (?!?) ega saatnud taastusraviarstile. Kuna töölt enam haiguslehega puududa ei tahaks, siis ei saa ka omal käel otsida taastusraviarsti. Veel kaebab ta, nagu nahk kisuks (tema kirjelduse järgi nagu nahk oleks kõõluse külge õmmeldud)-kas see on kõõluse paranemisel normaalne? Kas on normaalne, et pärast kipsi veel paar kuud ei tohi jalale toetada? Igasugune info kannarebendi ravi ja taastusravi kohta on teretulnud.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Pole päris minu eriala, kuulub ortopeedia rubriiki.
Toetud avõite jalale igal juhul, koormust kõõlusele võib anda mõõdukalt ja järk järgult, piirajaks peaks olema valu. Ravivõimlemine seisneks igasuguste liigutuste tegemises ilma kõõlust keharaskusega koormamata - liigutused hüppeliigesest õhus või vees. Peale kipsi eemaldamist võiks kanda mõni aeg ortoosi. (saab meditsiinitarvete poest).