Kiirgav valu pimesoole piirkonnas 27.01.10 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Dr Tepp, Teie teate nii paljusid asju. Mis tekitab valu paremal pool all, mis võiks olla pimesoole koht? Mul on olnud seda valu ka varem ja perearst saatis ükskord sonograafiasse, kus kõik näis korras, st sapipõis ja muud asjad. Günekoloog leidis tsüsti, aga hoopis teisel pool ja tsüst raviti ära. Arvasin, et olen lihtsalt mingi kõhulihase või kõõluse ära venitanud. Nüüd on jälle see valu platsis, kiirgab nagu reide ja selja poole ka. Kas on olemas mingi närvivalu, mis valutab all kõhu ja selja vahel? Ma ei teagi mis arsti juurde pöörduda, sest perearsti ees on juba piinlik selle jutuga. Olen 49. Tänan teid vastuse eest!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Paremal allkõhus ongi koht, kus valutab apenditsiidi korral. Kirjelduse järgi Teie valu iseloomulik apenditsiidile siiski ei ole. Ussripiku põletiku diagnoosimiseks ei ole ühtegi päris "oma "uuringut, mis näitaks 100% haiguse olemasolu või puudumist. Tegelikkuses toimub diagnoosimine põhiliselt välistamise teel - günekoloogilised haigused, neeruhaigused, muud sooltrakti haigused. Kui uuringutel midagi ei leita, siis on põhjust oletada, et valu on põhjustatud ussripikust - alati ei pruugigi olla põletikku, tegu võib olla ka näiteks roojakiviga - ja on alus ussripiku eemaldamiseks. Kui operatsiooniga vaevused kaovad, siis oli põhjus ussripikus. Sellistel segastel juhtudel apendektoomiast saavad abi ca 50% haigetest. Ülejäänutel oli põhjus milleski muus ja apendektoomiast abi ei saada.
Teie puhul soovitaks end näidata ka neuroloogile - kirjeldate valude kiirgumist, mis võiks viidata neuroloogilisele valule.