Song, tõenäoliselt kubeme. 25.04.07 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 17 aastane noormees, mul on juba umbes aasta aega olnud kubemepiirkonnas ( peenise alguskohast natuke ülesse vasakul pool) selline nö. muhk või paise vms. See ei ole kõva vaid pehme ning selle saab alla suruda.
Song ei ole mulle iseenesest mingeid erilisi probleeme tekitanud, lihtsalt psühholoogiliselt segab see mind. Tegelen aktiivselt spordiga (suusatamine/jooksmine ja jõusaal) Kas songa võisin saada jõusaalis suurte raskustega harjutades?
Kas operatsioon on vältimatu? Kui kaua peale oppi peaksin jõusaalist eemale hoidma? Kas ei ole võimalik, et song taandub iseenesest? Mis võib juhtuda kui ma sellega mitte midagi ette ei võta?
Ette tänades!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Song ise paraneda ei saa, võib ainult suureneda. Songa korral on ohtlik pitsumine - song tuleb välja ja enam tagasi surudes ei kao. Kui selliselt pitsub sool, on vältimatu operatsioon ainuvõimalus ellu jääda. Süüdistada jõusaali songa tekkimises ei maksa, kuna elus pingutusi, mis tõstavad kõhusisest rõhku (ja sellega soodustavad songateket) on teisigi - köhimine, aevastamine, tualetis punnitamine.