Valud kõhus 21.03.06 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Päris mitu aastat on olnud probleemiks selline asi, et kui jooksen, kõnnin kiiresti, suusatan palju jms ... hakkab mul kõhus pistma . vahepeal vasakul vahepeal paremal pool. Viimastel kuudel on tulnud juurde ka mure, et püstitõuses või krõnksus istudes on ka valud kõhus. Perearsti juures käisin ja see ütles, et see on noorte seas tavaline probleem, et soolikas ripub ja järsult teha midagi siis lööb soolika krampi vms. Aga ei mina ega ka mu isa ei taha perearstiga nõus olla. Olen 15. aastane tüdruk. Mida ma peaks ette võtma?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Väga raske ilma Teid nägemata midagi väga konkreetset vastata.
Noortel inimestel on tõesti kasvueas päris paljudel nn. funktsionaalset tüüpi valud - sellisesd valud millel pole konkreetset haiguslikku põhjust. Seda eriti väga intensiivse kasvamise ajal. aga ka hormonaalse küpsemise s.o. täiskavanuks saamise ajal. harilikult sellised valud iseeneset mööduvad. Samal ajal võib noorel inimesel olla ka haigusi, mis võivad samuti anda valusid. Kas on põhjust uurida või midagi ette võtta, oleks vaja ikkagi rohkem andmeid Teie kohta kui kirjeldanud olete ja ka Teie läbivaatust.