RASKUSTUNNE MAOS 28.11.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

TERE PÄEVAST,DR.J.TEPP.OLEN TATJANA,47a TALLINNAST.RASKE ON ALUSTADA KÜSIMUSE SISUGA,KUNA VIST EI OSKA ENNAST NII TÄPSELT VÄLJENDADA.AGA MA PÜÜAN.JUBA MITMENDAT KUUD ON MUL RASKUSTUNNE MAOPIIRKONNAS,SURUV,VAHEL KA ÕRNAD VALUD,VEIDIKE AJAB KA IIVELDAMA,KUID SEDA MITTE ALATI.KAALUST ALLA EI OLE VÕTNUD.15a.TAGASI TEKKISID MAOHAAVAD,MIDA PEREARST ON RAVINUD TABLETTIDEGA,MIS ÜHTLASI PIDID OLEMA KA HELIKO BAKTERI RAVIKS.KA KÕHUKINNISUS ON SAANUD MINU ELU PROBLEEMIKS.HETKEL MINGEID MAORAVIMEID EI KASUTA.PÕÕRDUSIN OMA PROBLEEMIGA KA PEREARSTI POOLE,AGA TA ARVAS,ET MA SELLE PROBLEEMIGA RAVI EI VAJA.VAEVUSED AGA PIINAVAD SIIANI JA ÕÕSEL KA RASKE MAGADA,SEST SIIS ANNAB RASKUSTUNNE JUST ERITI HALVASTI TUNDA,ASENDI MUUTUS KA EI AITA JA NII MA VÄHKLEN POOL ÕÕD JA HOMMIKUL LÄHEN MAGAMATA TÕÕLE.KÄISIN TASULISES KLINIKUS,KUS TEHTI SÜDAME KARDIOGRAMM JA KA SÜDAME ULTRAHELI,MILLE TULEMUSEGA OLI ARST RAHUL.,JA TA ARVAS,ET SÜDAMEST EI TOHI SEE KÜLL OLLA.RASKUSTUNNE PÜSIB SIIANI JA KUI OLEN PIKALI-ON KA NATUKE RASKE HINGATA.NÜÜD MA LÄKSIN OMA KÜSIMUSEGA KÜLL LIIGA PIKALE-VABANDAN VÄGA JA MA LOODAN,ET SAITE MINUST ARU.KUIGI TEAN,ET TEIL ON PALJU TÕÕD JA LEIATE VEEL KA AEGA KIRJADELE VASTATA,SIIS OOTAN SEDA MINAGI.

HEAD TERVIST SOOVIDES TEILE JA TEIE PATSIENTIDELE.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Tänan heade soovide eest.
Teie mure kohta on raske midagi öelda, kuna ma ei tea, milliseid uuringuid on Teile praegu tehtud. Igal juhul oleks vajalik gastroskoopia. 15 aasta tagune leid ei aita selles osas eriti palju edasi. Kui gastroskoopial haigust ei leita, tuleks edasi uurida - kõhunääret, maksa jänmesoolt. Iga kord ei leitagi uuringutega mingit silmaga nähtavat või käega katsutavat põhjust - funktsionaalsete häirete korral võivad kõik uuringud ka normis olla. Sellistel juhtudel on kõige tähtsam oma elureziim korrastada - toitumine, puhke-tööaja õige vahekord, uneaeg, mõnikord on vaja lisada ka ravimeid. Olete praegu ka eas, kus lähenevad üleminekuaastad, mis samuti võivad põhjustada teatud vaevusi.