Songa opereerimine laparoskoopia tehnoloogiaga 27.06.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere

Suur aitäh vastuse eest. küsin veel ühe täpsustava küsimuse: kas valgejoone songasid opereeritakse laparoskoopiliselt?

Küsimus: Songa opereerimine laparoskoopia tehnoloogiaga

Tere

Kas Eestis tehakse songa operatsioone laparoskoopia tehnoloogiaga?

Kus ja kes?

Kas Eesti praktikas on tulemustes erinevusi võrreldes klassikalise tehnoloogiaga?

Interneti andmetel (Läänes) selle tehnoloogia abil operatsioon ise kestab küll kauem, kuid naasmine normaalsesse ellu peale op-i on palju kiirem ja komplikatsioone (põletikke jms. ) tekkib vähem.

http://www.sls.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=3355

http://www.nice.org.uk/page.aspx?o=221102

Vastab: Dr. Jaan Tepp, üldkirurg, Põhja Eesti Regionaalhaigla

Eestis tehakse laparoskoopilise songaoperatsioone nii kubemesongade korral kui ka armisongade korral. Armisonga operatsiooni pole mitte alati võimalik teha laparoskoopiliselt, õnnestumise korral on ilmne eelis nn. tavalise operatsiooni ees. Kubemesonga operatsiooni saab laparoskoopiliselt teha praktiliselt alati, ka laparoskoopilisi meetodeid on erinevaid. Minu arvates parim on nn. TEP-tehnika (ei ole seotud minu nimega vaid lühend - täielik ekstraperitoneaalne plastika). Laparoskoopiline kubemesonga operatsioon annab kiirema tagasipöördumise tavaellu võrreldes kõige tavalisema omakudedega songaplastikaga, erilist vahet võrreldes lahtise võrguplastikaga ei ole siiski täheldatud. Lahtise võrguplastika ja laparoskoopilise songaplastika tüsistuste sagedus peaks olema enamvähem sarnane - uuringuid ja andmeid on erinevaid. Eestis tehakse selliseid operatsioone nii Tartu Kliinikumi haiglas (dr. M.Murruste, võib olla ka teised) ja Põhja Eesti Regionaalhaiglas Mustamäel (dr. J.Teras)

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Valgejoone songa on võimalik laparoskoopiliselt opereerida.