seljavalu 30.09.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
07.03.2002 oli mul õndraluu murd hobuse seljast kukkumise tagajärjel.
Umbes poole aasta möödudes hakkasid tugevnema seljavalud nimmepiirkonnas.Valud on igapäevased siiani.Ennem suurema valuhoo tulekut
hakkavad tavaliselt käed või jalad värisema, vahel ka tõmblema.Igakuised on ka juhud, kus tuim tunne mööda reisi allapoole liigub ning halvab jalad.Kuid liikumatuks ei jää mitte kõik lihased vaid erinevad ja vaheldumisi.Suvel oli ka
selline kord kui peale jalgade ei saanud liigutada ka üht kätt(teine smal ajal
tõmbles) ning tundsin kuidas seljalihased suunaga alt üles järjest nõrgemaks jäid(kuni õlgadeni).Selline seisund ei kesta kaua, tipphetkeni jõudmisel kaob umbes poole tunniga, sinna jõudmiseni kulus 2-3 tundi.
Olen märganud, et selg hakkab valutama veel rohkem ja tugevamini kui olen närviline või peale füüsilist koormust.
Piaajaliste uuringute ja arstide konsultatsioonide tulemausena, selgitati mulle, et närvid, mis koonduvad just nimelt seal piirkonnas on kogu pundiga jäänud vigastada saanud lüli vahele kinni.Mulle öeldi, et taastusravi ei aita ja operatsioon on liiga riskantne ja võimalus selle läbi terveks saada mõni protsent.Ja hoiatati ka selle eest et ratastooli jään ma nagunii, ainult ei tea kuna.Ja selgituseks veel Teile, et tegemist ei ole radikuliidiga.
Niisiis öeldigi mulle, et ainsaks sõbraks mulle mu tugevad valuvaigistid, mis on juba end ammendanud ja ei mõju enam.
Pöördun nüüd Teie poole küsimusega, et kas tõesti on mu juhtum nii lootusetu?
Kas leidub Eestis ka kirurge kes selliseid operatsioone siiski ette võtavad(mis maksab?) ja mis oleks mu järgmine samm?Kas olete ka ennem kuulnud või näinud samasugust probleemi? Tegelen ratsutamisega, kuidas sellest loobumine või edasi tegelemine võiks tegelikult mõjutada mu seisundit?
Olen 19.-ne aastane ja pean palju muutma oma tulevikuplaane ja töödki on sellise hädaga raske leida.Loodan, et saan abi Teie vastusest! Ette tänades ja kõike paremat soovides, Anabel

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Küsimus kuulub neuroloogia-neurokirugia valdkonda, milles ennast kompetentseks ei pea. Peaksite pöörduma kas Regionaalhaigla või Tartu kliinikumi neurokorurgide poole, mujal Eestis selliseid spetsialiste ei ole ja sarnaseid operatsioone ei tehta. Kui nendes instantsides kinnitatakse seda, mida Te mulle kirjutasite, siis kahjuks ongi see nii ja Eestis rohkem abi saada ei ole võimalik. Võimalustest end välismaal ravida peaksite uurima ka nende käest - kui see on põhimõtteliselt võimalik, siis nemad seda vähemalt teavad.