Väline hemorroid? 23.08.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere,

olen 21 a mittesünnitanud neiu ja nagu paljud eelnevad küsimuste esitajad, avastasin ka mina endal hernetera suuruse moodustise otse pärakuava ääres/küljes. Mingit valu ega verd vetsus käimise ajal seni pole. Kas võib see olla ka midagi muud peale välise hemorroidi, mõni kasvaja näiteks?
Tekkinud on see viimase nädala jooksul, kuna alles siis hakkasin tundma ebamugavustunnet (nagu midagi oleks päraku juures) nii istumisel kui ka seismisel. Kas on see võimalik, et see tekkis istuva töö tagajärjel 2 kuu jooksul?
Mis võivad veel selle teket soodustada, kas ka näiteks rasestumisvastased hormoontabletid?

Saan aru, et otsuse edasise ravi kohta teeb üldkirurg, kuna elan Tartus ja siin nagu ma aru saan, proktolooge ei ole? Aga sooviksin siiski kuulda ka Teie arvamust: kas sellisel juhul on mõttekas salvide-kreemidega ravi või oleks kindlam koheselt see eemaldada lasta? Või ei peaks seda üldse puutuma?

Kas perearsti juurde peaks pöörduma kohe või alles siis, kui tulevad tõsisemad sümptomid (veri, valu, tera suurenemine)? Kas selle olemasolu võib põhjustada ka muid tõisemaid tüsistusi või tervisele kuidagi halvasti mõjuda?
Aitäh vastamast mu suurele hulgale küsimustele!!!
Lugupidamisega,
Kerli!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kõige tõenäosem on siiski väline hemorroid, kuid mingi võimalus on ka muuks. Selle muu saab välistada vaid arstile seda näidates, mina kirja teel seda teha ei saa. Istuv töö on kindlasti hemorroide soodustav tegur. Rasestumisvastased tabletid ise hemorroide ei põhjusta, kuid tüsistuste teket, milleks on trombi tekkimine hemorroidides (millega võib ka Teil praegu tegu olle), soodustab ta küll. Kui tegemist on hemorroidiga, siis Teie puhul, kui olulist vaevust ei esine, kohe operatiivset vahelesegamist küll soovitada ei saa. Millist reavi rakendada saaks soovitada vaid peale asja ülevaatamist. Kuna see asi Teid häirib - peamiselt siiski vist psüholoogiliselt - soovitan siiski koheselt näidata perearstile. Kui tema leiab, et on vaja, küll ta siis suunab kirurgile. Hemorroidid võivad hakata veritsema ja pikemaaegsel veritsusel põhjustada aneemiat (verevaegus). Märkamatult see tervist kindlasti ei kahjusta.