67-aastase proua põlveliiges ei paindu 15.03.07 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere,

Küsin nõu traumajärgse paranemise kohta (mitte enda, vaid oma ema jaoks). Kukkumise tagajärjel novembris murdis ta sääreluu. Kipsist vabanes jaanuari keskel. Nüüd on ta hädas põlveliigese paindumatusega. On olnud haiglas taastusravil, praegu ambulatoorselt (venitusharjutused basseinis vmt). Ise ta räägib, et nüüd jalg jääbki selliseks, väidetavalt polnud jalaluu õigesti kokku kasvanud jms. Samas paindub ta põlv istudes ikkagi praegugi ca 30-40' (silma järgi vaadates). Tean enda kogemusest (küll käeluumurd), et painduvuse täielik taastumine võib võtta mitu kuud aega. Ka käies hoiab ta väga seda jalga, painutades seda isegi vähem kui istudes. Kasutab ka abivahendina keppi.
Võib-olla olen valel teel, aga mulle tundub, et ta on oma põlve liiga vara "maha kandnud" ning teiselt poolt arvan, et ta peaks oma jalga aktiivsemalt kasutama. Mida teie arvate? Kui kaua võib liigese painduvuse taastumine aega võtta?
Samas ei saa ma ju olla kindel, et luumurd paranes korrektselt. Kas on võimalik, et kehvasti kokkukasvanud luid hiljem kirurgiliselt kohendatakse? Kuidas seda tehakse? Mis sellele järgneb?
Olen teile vastuse eest ette väga tänulik. Ema on alati olnud kergelt hüpohondriline, seega ma ei tea, paljut tema jutust tõeks pidada... Ja kui tal on siiski õigus, siis kuidas teda oleks võimalik aidata.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kas luu on õieti kokku kasvanud või ei saab otsustada vaid ortopeed röntgenpildi alusel. Kui on tegemist liigesesisese murruga , siis ka kõige ideaalsem kokkukasvamine jätab liigese funktsioonile püsiva jälje. 2 kuud traumast ei ole veel mingi aeg funktsiooni taastumiseks. Aasta möödudes traumast, võib öelda, et oluliselt paremaks enam ei lähe. Seniks tuleb hambad ristris endaga tööd teha - ravikehakultuur koos füsioteraapia teiste meetoditega ongi ainuke vahend funktsiooni maksimaalseks taastamiseks.
Loomulikult jääb võimalus ka liigese edaspidiseks kirurgiliseks korrigeerimiseks kuni endoproteesimiseni välja, kuid seda peab otsustama kindlasti ortopeed kes Teie ema ravis.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Üldkirurgia

Põlvevalu

Tere!

Umbes detsembri alguses läks mul põlveliiges välja aga nüüdseks olen taastunud. Kuid paar päeva hakkas põlves käima raksud ja nii suur valu on, et ei saa käia ka enam. Kõndides on põlver ...

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Peaksite pöörduma ortopeedi vastuvõtule - ainult kija teel pole diagnoosimine siiski võimalik.

Loe edasi

tehis põlveliiges.

Tere ,Selline küsimus ,mida teha kui kunst põlv ei paindu sobivalt ja lihased on paistes kuigi operatsioon oli 31.09.2014,arst pakkus välja jõuga murda põlv liikuvaks .Kardan kas see võiks aidata. Lp.

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Tegu ortopeedilise küsimusega, milles ei pea ennast eksperdiks. Soovitan juhinduda Teid opereerinud kirurgi ettekirjutustest. Kui neid ei ole, siis minna uuesti tema konsultatsioonile.

Loe edasi

varvas

Rae valla perearst arvab et minu suure varba valutamise põhjus on "koolja luu" Käisin ka teie haiglas hirurgi juures kes määras tablette , kuid varvas ikka ei paindu . Tahaks teada kas on võimalik omal ...

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Ilma Teid nägemata ei oska sõna võtta. Kahjuks igast haigusest lahti ei saadagi, ka mitte operatsiooniga, sõltumata sellest, kas maksate ise või haigekassa. Kui Teid eelmise konsultatsiooni otsus ei rahulda, ...

Loe edasi

põlveliiges

Põlveliigese vahetusoperatsioonist on möödas 24 päeva. Kas see, et liiges veel naksub, on normaalne? Millest on see tingitud?

Tänan, Marika

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Liigese naksumises pole midagi iseäralikku - ka omaliigesed vahel naksuvad.

Loe edasi

käed

olen 33 a mees ja mul on probleem kätega. Mõelemal käel on peopesasse tekkinud sõlmed (muhud) , ja väikesõrm ei paindu enam sirgeks.
Sõlmi on peopesas kolm ja teisel käel üks. Kuidas neist vabaneda ...

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Tegemist peaks olema Dupuytreni kontraktuuriga, mis on operatsiooni teel ravitav haigus. Kujutab see endast peopesa sidekirme paksenemist ja kootumist - geneesis mängivad rolli nii perekondlik soodumus, ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: