Süvaveenitromboos 06.05.22 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Diagnoositi vasaku jala süvaveenitromboos. Raviks on antikoagulantravi 3 kuud (apiksabaan). Olen aastaid tegelenud tervisespordiga (jooks, ratas, ujumine). Umbes 20 aastat tagasi oli samal jalal veenilaiend, mis opereeriti. Normaalkaal, vanematel sellist haigust ei tea olnud olevat. Küsin teilt, kus võib olla haiguse tekkepõhjus?
Hetkel on jalg tuim ja valulik, käia saan, aga mitte palju. Paar päeva olen rohtu võtnud. Kuidas paranemine toimub? Kas tervisespordiga saan jätkata?

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Süvaveenitromboosi põhjuseid selgitab välja perearst, vajadusel kaasatakse sisearst. Peate olema ka valmis selleks, et Teie süvaveenitromboosi konkreetset põhjust ei pruugi teada saada.
Kui jätta kõrvale pahaloomulise haigusega kaasas käiv verehüübimishäire, siis teised veenitromboosi põhjused on eelkõige mitme väikese, aga ebasobiva põhjuse kokku langemine.
Kui hästi paranete ja kui palju oma varasemast elust tagasi hiljem saate sõltub samuti erinevatest faktoritest. Näiteks on oluline, millisel tasemel süvaveenisüsteemis tromboos tekkis, kui ulatuslik see on, kui korralikult ravimeid tarvitate. Subjektiivsete kaebuste vastu soovitame regulaarset igapäevast kompressioonravi.

Veronika Palmiste
veresoontekirurg