Emaka veresoonte sulgemine müoomiravis 09.06.17 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on 5 cm intramuraalne leiomüoom emaka eesseinas.
Kaebusi see ei põhjusta. Avastati juhuleiuna.
Üks arst soovitas müoomi eemaldamist operatiivselt ja teine arst kogu emaka eemaldamist.
Lugesin, et müoomi on võimalik ravida ka veresoone sulgemise teel, mille tagajärjel müoom kärbub. Seda operatsiooni teeb veresoonte kirurg.
Kas oskate öelda, kas Eestis kasutatakse emaka veresoonte sulgemise meetodit müoomi ravimiseks?
Kui kasutatakse, siis kuhu peaks pöörduma?

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Antud patoloogiaga tegelevad Eestis günekoloogid ja nagu Te juba olete kogenud - variante on seinast seina. Variandid erinevad traumaatilisuse poolt. Kui günekoloog otsustab, et antud haigusjuht kuuluks pigem soonesisesele korrektsioonile (endovaskulaarsele korrektsioonile), siis seda protseduuri tehakse angiografisti poolt günekoloogi korraldusel. Eestis see meetod väga levinud ei ole ning kõige suurem kogemus antud protseduuri tegemisel on dr. Sulev Margusel. Kuidas saaksite selle konkreetsele protseduurile? Peate leidma omale günekoloogi, kes oleks huvitatud peale emaka eemaldamise ka midagi muud kaaluma ning selle konkreetse arstiga oma võimalusi edasi arutama. Kindlasti olge valmis ka teadmiseks, et moodsamad meetodid on kordades kallimad, kui robustne kirurgia. Veresoontekirurgid Eestis selle patoloogiaga ei tegele, sest me ei tegele edasi nende patsientide jälgimisega.

Tervitades,
Veronika Palmiste