Jalgade valu, hästi peenikesed veresooned 21.06.13 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere

Minu probleem seisneb selles, et mu jalad valutavad juba aastaid. Eriti parema jala sääremarjas sees (muidu on lihtsalt valus, aga vahel lööb selliseid teravaid valusähvakaid ka) ja põlv on ka nagu kange lausa ja põlve alt nagu sikutab ja lööb valu reie poole. Üldse see parem jalg kogu aeg nn segab mind. Olen käinud enne vasoloogi juures, kes näpuga katsus ja ütles, et tema probleemi ei näe (mineku põhjus oligi siis jalavalu, kangus ja parema jala püksisäär tundus nagu kitsam kui vasak).

Nüüd külastasin ühte SPAd ja seal sai raha eest teha jalgade Doppler uuringut. Vereõhk oli mul 100/50 (mul kipubki ta madal olema), vasakus jalas 110/60 ja paremas jalas 100/50 (rohkem ma ei suuda ta käekirja tuvastada, mis ta mulle vastustena andis). Ta tegi seda uuringut ainult jalalaba ja hüppeliigese juurest, kuna vererõhk madal ja ta ei leidnud südame lööke? või midagi. Igatahes ta ütles, et veresooned on täitsa olemas ja et edasi ei ole mõtet uuringuga minna.
Ta ütles, et mul on lihtsalt hästi peenikesed veresooned. Et ma hoiaks jalgu soojas. Ei tarbiks liiga palju vett. Et ma kaalust juurde ei võtaks, see pidi väga halb mulle olema (olen 173cm ja kaal kõigub 57 kuni 64 vahel üldiselt). Et VEEL ma muretsema ei pea ja versoonte laiendamise operatsiooni ei vaja. Ja siis veel ütles, et üks infarktik elas 45 aastaseks, enne kui avastati, et tal on jala veresooned hästi peenikesed.??????????

Mis see "hästi peenikeste veresoonte" diagnoos minu jaoks tähendab siis? Nii hetkel, lähitulevikus kui ka 30 aasta pärast? Ei oska isegi infot otsida kusagilt selle kohta.
Mul on väike skolioos ja saadeti ka taastusravisse, kas võin sinna minna? Tenni võin tegema hakata, joosta, jalutada, jõusaali, rattaga sõita? Kui ma last tahan saada, mis siis saab? Võtan ju kaalust juurde ja rasedus jalgadele jube aeg. Kas ma rauatablette võin süüa?
Millal ma siis muretsema pean hakkama? Kas mul on ikka jalgades kõik korras?

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Ma saan aru, et olukord, mida kirjeldate, on väga tüütu ning meeleheidet põhjustav. Kindlasti ei tule kasuks palju erinevaid konsultante. Selguse mõttes on vist õige jätkata punkthaaval.
1. Teil valutavad aeg-ajalt mõlemad jalad, eelkõige parem. Valu ei ole Teie kirjelduse järgi seotud tursega - seega me ei pea hetkel valu põhjusena kahtlustama veeniprobleemi (ei süva- ega pindmist veenisüsteemi puudulikkust)
2. Arteriaalne puudulikkus on samuti kirjelduse järgi välistatud - olete käinud veresoontekirurgi juures ning labajala pulsid olid olemas.
3. SPAs tehtud uuringut ei saa kommenteerida, sest ma pole väga veendunud, mis uuringust jutt on. Kirjelduse järgi nagu ABI, kuid see ei ole sel juhul Doppler.
4. Skolioos, mis Teil diagnoositud, on täiesti piisav põhjus Teie valukaebuseks. Mida sellega peale hakata? Trenni tegemine on igati kiiduväärt mõte - samas peab olema ettevaatlik, kui Teie valusündroom on nii häiriv. Sellisel juhul on mõistlik kõige pealt konsulteerida taastusraviarstiga ning kokku leppida taastusravi programm - see ka tagaks, et keegi korrigeerib Teie valusündroomi, kui see peaks hullemaks treeningu jooksul minema
5. Muud juttu peenikestest veresoontest võiksite püüda ära unustada - see on demagoogiline filosoofia ning ma ei oska kommenteerida, miks seda Teile räägiti. Eriti kui Te ei suitseta. Rauatablettide kohta ei oska antud kaebuseid silmas pidada midagi ütelda. Laste saamine võtke ette, kui selleks ikka ise valmis olete - rasedus on füsioloogiline protsess. Kui olete eelnevalt suutnud skolioosiga midagi ette võtta ja jätkate aktiivset liikumist raseduse jooksul, ei tohiks Teie rasedus valusündroomi poolest erineda teiste omast.

Ma arvan, et Teil on jalgades kõik korras, kuid valusündroomi põhjus algab lülisamba muutusest, mis on täiesti piisav, et Teie elukvaliteeti halvendada.

Jõudu soovides,
Veronika Palmiste