Puukborrelioos 09.01.20 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere! Küsin oma isa (75a) analüüside ja vôimaliku ravi kohta. Tegin isale analüüsid. Kui borrelioosi analüüside vastused on- IgM negatiivne ja IgG positiivne 179,2 ning IgG kinnitav ka positiivne, kas peaks saama ravi vôi mitte? Lisan analüüsivastuse ka fotona. Isal on varasemalt olnud puuke, eelmisel aastal nägi enda peal puuki kôndimas. Ta käib iga päev metsas. Hetkel on sümptomitest pea “paks” ja kumiseb. Kuulmisega, silmade ja mäluga probleem. Südamerütm läks kiireks ja vererôhk kôigub. Nina on sinakas. Viibis jôulude paiku haiglas neuroloogia osakonnas, kus tehti südame ja pea uuringud ( peast kompuuter), kuid midagi ei leitud. Et mul endal on diagnoositud Lyme ja mul olid samuti kôige suuremad probleemid vererôhu ja südamerütmiga (mis kadusid peale pikka AB ravi) siis palusin haiglas teha ka borrelioosi testi- tulemus IgM QN negatiivne, IgG QN positiivne 66. Haigla neuroloogi sônul ei saa tegemist olla borrelioosiga. Midagi muud samuti ei leitud. Väga paljud arstid siiski kirjutavad sellise analüüsi peale kohe pika AB ravi. Mida edasi teha? Infektsionistide juurde ei pääse.

Arst vastas:

Karmen Joller

dr Karmen Joller

Perearst

Kivimäe Perearstikeskus

Tere!

Synlabi vastuses on selgelt öeldud, et võib olla nii üks kui teine.
Arst ei tee raviotsuseid kunagi 1-2 analüüsi põhjal, vaadata tuleb suurt pilti. Lisaks hindab arst, kumb on riskantsem, kas haigus ise või näiteks paljude kõrvaltoimetega mitmekuuline antibiootikumikuur.
Neuroloog, kes teie isa on põhjalikult uurinud, ei ole pidanud antibiootikumi ohutuse ja efektiivsuse suhet antud juhul piisavaks.
Teie kirjeldatud sümptomid võivad olla tingitud paljudest teistest asjaoludest. Nt sinakas nina võib näidata nii südame- kui kopsuhaigusi; väga harva esineb naha sinakust kõrvaltoimena ravimil kordaroon, aga see näeb välja teistsugune kui südame- ja kopsuhaiguse puhul.
Kopsupõletikku puukborrelioos üldiselt ei tekita.

Tervitades
Karmen Joller