Kardioloogia õde: mis on südamepuudulikkus ja kuidas jätkub elu pärast diagnoosi?

Kardioloogia õde: mis on südamepuudulikkus ja kuidas jätkub elu pärast diagnoosi?

Südamepuudulikkus on kliiniline sündroom, mida iseloomustavad tüüpilised sümptomid nagu õhupuudus, jõuetus, tursed. Confido kardioloogia õde Keiu-Karin Michelson räägib, millest võib südamepuudulikkus tekkida ning kuidas jätkub inimese elu pärast diagnoosi.

Südamepuudulikkust võivad põhjustada kõrgvererõhktõbi, südame isheemiatõbi, südameklapi rikked, südame rütmihäired, kroonilised haigused jne. Südamepuudulikkusega kaasneb halvenenud elukvaliteet – tööl käimine muutub vaevalisemaks, füüsiline aktiivsus ja seltskondlik suhtlus vähenevad ning vaimne pinge, ärevus ja stressitase tõusevad. 

Millega arvestada, kui inimesel on diagnoositud südamepuudulikkus?

Oluline on teadvustada, et haiguse süvenemist saab pidurdada ning sümptomeid kontrolli all hoida või leevendada. Tähtsal kohal on eluviisi muutus. Jätkata tuleb füüsilise liikumisega, loobuda tuleks suitsetamisest, samuti tasub pöörata tähelepanu unehügieenile ning sellele, et unetunde oleks piisavalt. Südamepuudulikkusega inimesed peaksid laskma end vaktsineerida sümptomeid raskendavate nakkushaiguste vastu nagu näiteks gripp ja COVID-19. Kindlasti tuleks edaspidi regulaarselt külastada kardioloogi ja kardioloogia õde. 

Südamepuudulikkuse õena jälgime inimest regulaarselt ning õpetame teda kaebuseid märkama. Selgitame, millal võtta ühendust tervishoiutöötajaga ja millal mitte. Jälgime haiglaravijärgset taastumist ning hindame inimese igapäevast toimetulekut. Teisisõnu, meie ülesanne on aidata vähendada olukordi, kus patsient vajab korduvat ja plaanimata haiglaravi. Samuti oleme ühenduslüli ja vahetame infot patsiendi, pereliikme ja ravimeeskonna vahel. Teeme koostööd pulmonoloogi, kardioloogi, psühholoogi, füsioterapeudi ja vajadusel ka teiste erialade spetsialistidega.

Confido vastutav õde Elenor Aarsoo lisab, et südamepuudulikkus on sage haigus, eriti vanemas eas. "Confidos peame oluliseks, et diagnoosi saanud patsiendid saaksid parimat võimalikku abi, mida saame õe vastuvõtu kaudu pakkuda, et jälgida patsiendi seisundit ja muutusi selles," kommenteerib Aarsoo. "Südamepuudulikkuse õde nõustab patsiente ravimite võtmise, toitumise ja elustiili teemal, samuti jälgib inimese seisundit. Teostatame ka eluliste näitajate mõõtmisi, näiteks vererõhk, pulss ja hapnikusisaldus, ning võtamee vajadusel vereanalüüsid ja teeme EKG. Vajaduse korral suuname inimese korduvale kardioloogi vastuvõtule."

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada