Kuidas hoolitseda oma lapse selja tervise eest?

Kuidas hoolitseda oma lapse selja tervise eest?

Kiropraktik Gerly Truuväärt selgitab, et laste seljaprobleemid on ajas muutunud. „Harjumus liikuda vähem ning õppida rohkem virtuaalsete kanalite kaudu ning ka COVID-19 pandeemiast põhjustatud e-õpe on toonud välja teist sorti probleeme kui oleme seni harjunud nägema,“ selgitab ta. Kiropraktikuna näeb ta üha enam, kuivõrd levinud on laste peavalu, kaelavalu ja alaseljavalu. Kuidas siis toetada oma lapse tervist?

Kõige parem on iga mure lahendada selle algallikast. Tasub jälgida, mis võib olla probleemi põhjustanud. „Sageli õpitakse, loetakse suvalistes kohtades: diivani peal, kohvilaua taga, söögilaua ääres vms. Kombineeritult vähese liikumisega võib see tekitada rühivigu, mis hiljem väljenduvad juba valudega. Laste seljaprobleemid on pahatihti tingitud valedest istumis-, söömis- ja magamisharjumustest,“ räägib ta.

Olulisem kui õpetada on olla lapsele eeskujuks

Iga lapse liikumisharjumused on tulem lapsevanema eeskujust, kodustest harjumustest ning väikese inimese huvidest. Keegi ei ole sündinud jalgpallur. Selleks peab kõvasti trenni tegema ja distsipliini hoidma. Teada ju on, et igapäevane liikumine on tugeva tervise alus.
Oma lapse harjumuste kujundamiseks on üks väga lihtne reegel. „Kõike seda, mida sa ootad lapselt, pead ka ise silmas pidama,“ sünab Truuväärt. „Ei piisa pelgalt lapsele korrutamisest, et selg sirgu ja ära istu nii kaua arvutis, sellal kui ise istud arvuti taga kõveras tunde. Siis ei jõua see sõnum ka noorele pärale.“
Gerly Truuväärt 2
Gerly Truuväärt, kiropraktik

Kui lapse harjumused on valdavalt tervislikud, kuid tema rüht teeb siiski muret, siis tasub spetsialistiga konsulteerida. „Üldiselt on ikka parem karta kui kahetseda. Tunniajane konsultatsioon on kindlasti seda ajalst investeeringut väärt,“ julgustab Truuväärt. Konsultatsiooni jooksul saab selgeks, kas õlad ühel joonel, kas liikumine on eakohane, kas jalavõlvid toetavad last piisavalt ning, mis on peamine, millele lapse arengus edaspidi tähelepanu pöörata. „Sageli saadakse konsultatsioonilt teadmine, et ka kõik on hästi, ja ka ssee südamerahu on väärtus omaette,“ kinnitab ta.

Magamisase on sama oluline kui liikumine

Väga tihti ei tea vanemad, kuidas nende laps magab. „Kas on õige magada kõhulik, külili või selili on väga sagedane küsimus,“ räägib kiropraktik. Une hea kvaliteet on aga sama tähtis nagu liikumine ja toitumine. „Heast unest sõltub tugev imuunsüsteem ja vaimne tervis. Sageli mõeldakse, et ortopeediline madrats või toetav padi on vaid täiskasvanutele – see pole kindlasti nii. Lapsed tunnetavad hea madratsi palju kergemini ära kui täiskasvanud ja nad näitavad oma siirast rõõmu ka kohe välja. Iga vanem teab, et see on kõige tänuväärsem tunne maailmas!“ Hea madrats ja padi võivad kui imeväel lahendada õhtused jonnimised magamaminekuga, sest laps läheb rõõmuga voodisse, kus tal on mõnus olla.

Truuväärt toob näite ka kogemusest oma lastega. „Minu tollal 5- ja 7-aastased lapsed kurtsid tükk aega, et nad ei saa lasteaias magada. Ma nõustusin, et tõesti on keeruline kui 20 last on ühes toas, õhku on vähe jne. Tuli aga välja, et peamine põhjus, miks nad lasteaias magada ei saa, on see, et seal on nii halvad madratsid ja padjad. Nad kurtsid, et need ajavad higistama ja kael jääb kangeks. Muidugi võttis nende kiropraktikust ema järgmisel päeval kaks laste ortopeedilist patja näppu ning viis need lasteaeda. Õhtul tulid lapsed joostes, et nende sõbrad soovivad ka neid patju,“ naerab ta.

„Siit järeldus – kui lapse uni on rahutu, siis on sellel üldiselt põhjus. Andke lastele võimalus puhata kvaliteetsel pinnal ja toestatud, õige kõrgusega padjaga. Kui te ei oska seda ise valida, siis võib taas ortopeedi või kiropraktikuga nõu pidada. Võib-olla oleks vaja laps siiski kiropraktiku vastuvõtule viia. Võib-olla piisab hoopis heast toetavast padjast ja madratsist,“ nendib ta.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada