Ravimiamet peatas võimaliku vähiohuga ravimite müügi

Ravimiamet peatas võimaliku vähiohuga ravimite müügi

Praegu ei saa apteekidest osta Valzapi ning Valsartan Medochemie tablette, kuna ravimiamet avastas neil potentsiaalselt ohtliku kvaliteediprobleemi.  

Ravimiamet peatas kvaliteediprobleemi tõttu järgmiste kõrgvererõhktõve ja südamepuudulikkuse ravimite väljastamise Eesti apteekidest:

  • Valzap 80 mg õhukese polümeerikattega tabletid (toimeaine valsartaan);
  • Valzap 160 mg õhukese polümeerikattega tabletid (toimeaine valsartaan);
  • Valzap H 80/12,5 mg õhukese polümeerikattega tabletid (toimeained valsartaan ja hüdroklorotiasiid);
  • Valzap H 160/12,5 mg mg õhukese polümeerikattega tabletid (toimeained valsartaan ja hüdroklorotiasiid);
  • Valsartan Medochemie 80 mg õhukese polümeerikattega tabletid (toimeaine valsartaan);
  • Valsartan Medochemie 160 mg õhukese polümeerikattega tabletid (toimeaine valsartaan).

Ravimid, mille väljastamine peatati, sisaldavad ettevõte Zhejiang Huahai Pharmaceuticals toodetud toimeainet. Sellest on leitud lisandit N-nitrosodimetüülamiin (NDMA). Tegemist on ainega, mis on loomkatsetes suurendanud vähi tekke riski. Nitrosoamiine esineb muuhulgas veel toiduainetes, kosmeetikatoodetes, tubakas ja tubakasuitsus. Ravimitest leitud nitrosodimetüülamiiniga seotud risk inimestele on praegu teoreetiline. 

«Eestis on hulgimüügistatistika põhjal kvaliteediprobleemiga preparaatide kasutajaid hinnanguliselt 1100 ja kombinatsioonpreparaadi (valsartaan+hüdroklorotiasiidi) kasutajaid ligikaudu 130,» ütles ravimiameti peadirektori asetäitja Katrin Kiisk Postimehele

Tema sõnul koguvad ravimiametid üle Euroopa Liidu praegu andmeid, hindavad lisandite analüüsimeetodeid ja seejärel alustavad riskide hindamist. Täpset ajakava, kui kiiresti konkreetsete ravimite ohutus kinnitatakse või ümber lükatakse, ei saa hetkel ette näha.

«Oluline on, et ravimit seni ei kasutata, kuni riski või selle puudumise osas inimesele on saadud selgus ja siis see teave avaldatakse. Ravi saab jätkata nende valsartaani sisaldavate ravimitega, mida kvaliteediprobleem ei puuduta,» lisas Kiisk. 

Patsiendid, kes neid ravimeid tarvitavad, võivad võtta ühendust apteegiga ja ravimi tagastada ning soetada mõne teise tootja ravimi, vaja võib olla uut retsepti. Tagastatud ravim kompenseeritakse. Arstiga nõu pidamata ravi katkestamine on ohtlik ja seda ei tohiks teha. 

Teised sama toimeainet sisaldavad ravimid on apteekidest jätkuvalt saadaval. 

Lisainfo saamiseks helistage 7374 140 või saatke kiri e-posti aadressile info@ravimiamet.ee. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

EH
16.07.18 17:19
hiinlased toodawad oma keha jäätmetest piiritust ja parseldawad venemaale,hiina kaup on ju teada?
-20
   
+15

Lisa kommentaar

Saada