Füsioterapeut selgitab, mis aitab lihaskrambi vastu paremini kui magneesium

Füsioterapeut selgitab, mis aitab lihaskrambi vastu paremini kui magneesium Kõrgetel kontsadel kõndides võib tekkida ootamatult jalakramp.

Lihaskrampide puhul magneesiumi võtmine ei aita, sest uuringute käigus ei ole leitud, et krampide all kannatavatel inimestel magneesiumipuudust üldse esineks.     

Uuemate uuringute järgi ei ole krampide ennetamiseks mõeldud elektrolüütide, mille hulgas ka magneesiumi, tarvitamine efektiivsem kui platseebo, kirjutab Postimehe terviseportaal. Krampide vastu võivad pigem aidata aga spetsiaalsed harjutused ja täisväärtuslik toit.


«Kuigi ettevõtted teenivad sportlastele mõeldud krampidevastaste preparaatide ja kreemidega kõvasti kasumit, näitavad uuringud ka seda, et ei sisse võttes ega peale määrides ei saa me mineraalainete imendumist ise oluliselt mõjutada,» rääkis Füsioteraapia Kliiniku füsioterapeut Katre Lust-Mardna.

«Uute hüpoteeside järgi võib sportimisel lihasesse löönud kramp tekkida pigem neuromuskulaarse ehk närvisüsteemi ja lihaste väsimisest ja koostöö nõrgenemisest,» rääkis füsioterapeut. Krampide vastu võiks aidata selle konkreetse lihase treenimine, mis krampi kisub.

Selleks soovitab Lust-Mardna ekstsentrilist jõutreeningut. «See on kõige raskem lihastöö vorm, kus lihas töötab venides,» seletas ta. Abi võib olla ka neuromuskulaarsest treeningust, kus pannakse proovile närvisüsteemi ja lihaste omavaheline koostöö, treenitakse tasakaalu, liigeste asenditundlikkust ja liigutustehnikat.

Tallakrambid võivad tekkida näiteks ebasobivast jalanõust, pinnasematerjalist, millel liigutakse või liiga suurest koormusest jalalabale. Tallaaluste krampide vastu võib saada abi pöida tugevdavatest harjutustest, samuti võib olla abi jalatalla masseerimisest näiteks väikese golfipalliga või säärelihaste venitamisest, õpetas Lust-Mardna. Eakatel võib esineda öiseid lihaskrampe ja neid saab Lust-Mardna sõnul leevendada säärelihaste venitustega enne magamaminekut.

Loe lihaskrampide kohta pikemalt Postimehe terviseportaalist.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

12 kommentaari

Abivajaja
22.10.19 07:31
2 kuud tagasi tekkis probleem seljaga. Valus astuda. Valu kiirgas vasakusse jalga. Kauem,kui 1-2 tundi ei saanud kõndida. Hiljem v.jalas tekkisid tuimsus ja öised krambid. Kas võib nii olla,et see kõik on ikkagi selja pärast?
-24
   
+34
Tarmo
05.03.18 19:04
Jaanusele teadmiseks. Olen ka ise mõnikord sellega hädas olnud. Hakkasin jälgima, millal ja sain jälile. Mõnedel poest ostetud, eriti kahe liitristel, mahladel on vist midagi seesugust sees, mis kas verd paksendab või mis? Iga tahes, kui neid enne magama heitmist rohkem joon, siis on krambid jalgades. Eriti hull oli see metsamarja segamahla joomise korral. Samas valge viinamarja mahl krampisid esile ei kutsunud. Ega mind häirib ka see väga, et kõik laheneb, kui jood vähem kohvi, suitestad vähem ja alkoholiga ei liialda, nagu oleks tõesti viimased suitsuhullud, ja alkohoolikud.
-108
   
+124
Jaanus.
22.02.18 06:41
Minul on krambid mõlema jalasääremarjades mis tekivad õhtuti magama jäädes või siis öösel.Tabletid alguses aitasid kuid nüüd kasutan magneesiumi õli,aitab.Olen diabeetik.Millest krambid tulevad eisaa aru.Söön tervislikult,alkoholi ei tarvita üldse.
-127
   
+118

Lisa kommentaar

Saada