Viirushaiguste ajal C-vitamiini võtmisest kasu pole

Viirushaiguste ajal C-vitamiini võtmisest kasu pole Aplesinides leidub C-vitamiini.

Hingamisteede viirusnakkusi nimetatakse rahvasuus külmetushaiguseks, kuigi külmetamine neid ei põhjusta. Unistus imeravimist, mis hoiaks ära või raviks kiiresti kõik külmetushaigused, on inimkonnal olnud alati ja enne tõesti tõhusate hingamisteede viirusnakkuste raviviiside leidmist see unistus ei kao. 

Kuna viirused on rakus sees, on ravimitega neid väga raske ravida ja ka vitamiinid ei ole siinkohal imevahendiks, sõnas Tartu Ülikooli peremeditsiini dotsent ja perearst Marje Oona Postimehe terviseportaalile. 


«Kui vaadata uuringuid, siis on ajalooliselt kõige populaarsem olnud külmetushaiguse ajal vitamiin C võtmine. Uuringud on näidanud, et kui viirusnakkuse nähud juba tekivad, siis vitamiin C võtmisest mingit kasu enam ei ole,» rääkis dotsent. 

Samal ajal on leitud, et kui seda igapäevaselt juurde võtta, siis võib haigusepisoodide arv mõnevõrra väheneda ja haigusepisoodi kestus inimestel natuke lüheneda. «See tähendab, et haigus kulgeb mõne tunni kuni ühe päeva võrra lühemalt. Mina ise ei ole näinud põhjust, miks C-vitamiini selle suhteliselt väikese ja ebakindla kasu nimel võtta,» ütles Oona.    

Tuleb ka märkida, et uuringud on tehtud vitamiin C suurendatud kogusega, umbes 1000 milligrammi päevas, soovituslik tarbimiskogus on 75 milligrammi päevas. Kui inimesel on tõsine vitamiin C puudus, piisaks Oona sõnul ka tavakoguse võtmisest. Kuna tänapäeval on aastaringselt kättesaadavad värsked puu- ja köögiviljad, ka kartuli säilitustingimused on paranenud, ei ole enamikel inimestel tõsist vitamiin C puudujääki.    

Loe ka D-vitamiini võtmise kohta Postimehe terviseportaalist. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada