Pesugeelikapsleid tuleb laste eest hoida

Pesugeelikapsleid tuleb laste eest hoida

Euroopa Komisjon ja OECD alustavad 17. märtsist nädal aega kestva kampaaniaga: Hoia pesugeeli kapsleid laste eest, millega juhitakse tarbijate tähelepanu pesukapslite ohutule kasutamisele ja hoidmisele. Tänavu on mürgistusliinile tulnud juba viis kõnet, kus probleem oli väikelapse kokkupuutes pesukapslitega.

Pesugeelikapslid on ohutud, kui neid kasutatakse vastavalt toote pakendil olevatele juhistele ning neid hoitakse turvaliselt, väikelastele kättesaamatus kohas.

Pärast pesugeeli kapslite müügile tulekut näitas mürgistusliinile16662 saabunud kõnede arvu kasv, et lapsevanemad ei olnud siiski riskidega arvestanud. Mürgistusteabekeskus Eestis registreeris 2013 aastal 46 pesukapsli mürgistusohuga seotud kõne, 2014 aastal 25 ja käesoleval aastal tänase seisuga 5 kõnet, kus probleemiks väikelapse kokkupuude pesukapslitega, nende närimine ja nendega mängimine.

Pesugeeli kapslid sisaldavad 30-43 ml vedelat pesuaine kontsentraati, mis on pakitud niiskuse (vesi, sülg, märjad käed) mõjul lagunevasse läbipaistvasse kesta. Võrreldes teiste masinpesuvahendite vormidega on geelkapslid kontsentreeritumad ning võivad sisaldada kuni 25% erinevaid lastele ohtlikke alkohole.

Lapsed leiavad pesugeeli kapsleid tavaliselt põrandale asetatud tootekonteinerist ja neile meenutavad kapslid turvalisi geel-närimisrõngaid, komme või mänguasju.

Peamised geelkapslitest esinevad mürgistussümptomid on koheselt tekkiv tugev oksendamine ja köha, võimetus neelata, uimasus, teadvuse kadu, silma sattumisel tugev silmaärritus. Geelkapslid lagunevad kergesti, mille tulemusena lapse nägu, käed ja suu on kaetud geeliga. Kuigi toote pH näit võib olla 7-9 (ärritav), on see siiski laste limaskestadel põhjustanud mujal maailmas ka söövitusi ja kõriturset.

Esmaabi puhul tuleb lapse geeliga kaetud keha piirkonnad kiiresti veega puhtaks pesta. Täpsemaks juhendamiseks, lapse terviseseisundi hindamiseks ja edasiseks ravisoovituseks saab helistada ööpäevaringselt mürgistusinfoliini telefonil 16662.

Pesukapslitega seotud ohtude ennetamiseks karmistatakse veel sel aastal pesukapslite pakenditele kehtivaid nõudeid. Kapslid tuleb muuta väikelaste jaoks vähem köitvaks ning juurdepääs kapslitele raskemaks.

Seega peab alates juunist 2015 turule lubatavate pesukapslite välispakend  olema läbipaistmatu või tume, nii et see takistaks toote või üksikute kasplite nägemist. Mahuti peab olema kergesti taassuletav ise püsti seisev ning sellise kinnitusega, et väikelaps ei saaks seda avada. Samuti peab välispakendil olema silmatorkav lause: hoida lastele kättesaamatus kohas.

Lahustuv pakend peab sisaldama vastikust tekitavat lisandit (näiteks mõruainet) kontsentratsioonis, mis on ohutu ja tekitab suhu sattudes vastikusreaktsiooni maksimaalselt 6 sekundi jooksul, ning säilitama oma vedela sisu vähemalt 30 sekundit, kui lahustuv pakend asetatakse 20 °C vette.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada