Margus Punab: eesti mees jääb kümme aastat varem impotendiks kui rootsi mees

Margus Punab: eesti mees jääb kümme aastat varem impotendiks kui rootsi mees

Täna riigikogus toimuval meeste tervise teemalisel konverentsil „Kuidas eesti mees elaks 10 aastat kauem? Tervelt!” ütles Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliiniku juht ja androloog dots Margus Punab, et Eestis eesnäärmevähki haigestumine on jõudnud järele kopsuvähile, mille põhjuseks on halb toitumine, halb seksuaalhügieen sh läbipõetud suguhaigused ja põletikud ning ebaregulaarne suguelu.

“Kui me räägime inimese tervisest, siis ainuke mõõdik on oodatav eluiga,” rääkis Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliiniku juht dotsent Margus Punab. “Alates 2007. aastast oleme Euroopas kõige kiirema elueakasvuga riik, kuid meie alguspunkt on väga madal. Eesti mees elab 10 aastat vähem kui rootsi mees, kuid androloogina ma tean, et Eesti mees jääb ka 10 aastat varem impotentideks kui rootsi mees.”

Margus Punab rõhutas, et meie peame seadma kõrged eesmärgid, eriti oodatava eluea osas. “Kas te oskate arvata, mis on normaalne oodatav eluiga tasakaalustatud elu juures?” küsis Margus Punab. “Viimased geneetilised uuringud kinnitavad, et inimese normaalne oodatav eluiga on 120 aastat. Meie ambotisoon peab olema palju kõrgem, kui tahame tulemusi saavutada. Mitte ainult 10 aastat, vaid rohkem. Tuleb mõelda suurelt.”

„Meil on kolm naistele suunatud ennetusprogrammi: rinnavähi, emakaelavähi ning seksuaalse teel levivate haiguste ennetamine. Viimne on küll justkui sooneutraalne, kuid on siiski suunatud 95% naistele,” märkis Margus Punab. “Meestele suunatud programmid puuduvad. Meil on vaja välja töötada meestele suunatud eesnäärme uuringute skriiningprogramm, mis puudutab 120 000 eesti meest. Eesnäärmevähk on peamiselt vanade meeste haigus. Ja kahjuks on meil halb suhtumine ühiskonnas: need on vanad mehed, need surevad nii kui nii ära.”

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

6 kommentaari

Margus Lohkva küla
20.01.15 09:21
Kas keegi toimetab ka artiklit? See ju kubiseb trüki- või muudest vigadest. Google tõlge hiina keelest on ka parem.
Tahaks teada, mis vanuses meestel pole vaja enam riista tõusmist oodata.?
Minu isa oli 83 aastane, kui avastati eesnäärmevähk. Siis oli tal täiesti suva juba, mis vähk on. Elas ilma ravita 87 aastaseks ja surma põhjus oli muidugi ettearvatavalt midagi muud.
-88
   
+67
eesnääre
16.11.14 18:41
sellele luulule tahaks küll arsti arvamus juurde, 20kg paska rõhub eesnäärmele,
see tegelane ei ole inimest näinudki, ainult siis on võimalik sellist hülge ...

Raivo Orgusaar
12.11.14 03:10
Eesnäärme haigused ja ka vähk on tingitud eesnäärme vereringe häiretest. Kuna eesnääre asub otse pärasoole all, siis peensoolde ja ka pärasoolde kogunev kultuurituse kiht - rafineeritud kleepuv nisujahu, saiaplastmass - margariin ja muu töödeldud ja suhupanemiseks kõlbmatu poesöök, ummistavad soolestikku ja seda võib täisealisel Inimesel olla soolde kogunenud kuni 20 kg. See mass surub eesnäärmele, häirides verevarustust, ainevahetust ja hapendades eesnäärme rakke, hävitab neid. Pärast soolepuhastust, millega väljautatakse soolest kogu sinna kogunenud, enamasti musta värvi kõntsollus, kaob ka surve eesnäärmele, kaovad ka kõik eesnäärmehaigused ka ilma kusemiskanaleid kirurgiliselt uuristamata ja prostamol uunot igavesti manustamata.
-105
   
+120
Juta
14.11.14 10:40
Härra Raivo Orgussaar,kus on võimalik teha soolepuhastust?
Minu abikaasal (74 aastane) on pissimisega probleem,käis uroloogi vastuvõtul,seal tehti analüüsid ja ultraheli ning öeldi,et eesnäärmega kõik korras.Ehk aitaks soolepuhastus?
-96
   
+137

Lisa kommentaar

Saada