Rinnakabineti esimesel tööaastal avastati ligi 100 esmast vähijuhtu

Rinnakabineti esimesel tööaastal avastati ligi 100 esmast vähijuhtu

18. septembril täitus esimene tööaasta Regionaalhaigla Mustamäe haiglahoone X-korpuse radioloogiakeskuses avatud rinnakabinetil. Aastaga on rinnakabinetti külastanud 2865 naist ning avastatud ligi sada (99) esmast vähijuhtu, mis on pea kuuendik kogu Eesti esmasjuhtudest.

Rinnakabinet on mõeldud naistele, kellel on rinna-alaseid probleeme või küsimusi. Radioloogiakeskuse juhataja ning rinnakabineti loomise üks initsiaator dr Maret Talk on esimese tööaastaga väga rahul: "Püüdsime luua omalaadset rinna teabetuba, kust saab rinnaküsimustes asjalikku infot. Rinnakabineti loomisega astusime sammu patsiendile lähemale – tehes talle juurdepääsu nõustamisele võimalikult lihtsaks."

Talk toonitas: „Naised, hoolige endist, kui on mingeid rinnaprobleeme või kaebusi, tuleb kohe probleemiga tegeleda, mitte oodata, et ehk kõik laabub iseenesest. Rinnavähi diagnoos ei ole surmaotsus, sest varases staadiumis avastatud rinnavähk on enamasti ravitav. Meie rinnakeskuses on kogu abi olemas.“

Rinnakeskus töötab täismahus Mustamäel 2011. aasta algusest, mil Hiiult koondusid siia mammoloogid, rinnakirurgid ning kiiritus- ja keemiaravi arstid, kes töötavad ühtses meeskonnas koos kogenud radioloogide, patoloogide, nukleaarmeditsiini spetsialistide ning teiste eriarstidega. Patsiendid saavad nüüdisaegse diagnostika, sh rinna magnetuuringud ja nukleaarmeditsiinilised „valvurlümfisõlme“ uuringud, tänu millele saab valida optimaalseima, võimalusel rinda säästva ravi. Pärast kasvaja eemaldamist on tagatud võimalus rinda taastavateks plastikalõikusteks. Ravijärgse elukvaliteedi küsimustes nõustab vajadusel palliatiivravi meeskond. Nõu saab küsida ka meditsiinigeneetikult.

"Arvestades, et rinnavähk on naistel pahaloomulistest kasvajatest kõige sagedasem haigus, siis arstidena soovitame, et naised võiksid hakata vähemalt 40.-45. eluaastast rindu regulaarselt kontrollima. Tänane sõeluuringu eagrupp – 50-62 eluaastat – on kahjuks liiga kitsas,“ nentis Talk.

„Siin ongi rinnakabineti töömaa: kui patsient ei kuulu n-ö sõeluuringu aastatesse, siis saab ta ise aktiivsust üles näidata. Eelkõige ootame naisi alates vanusest 40, aga oodatud on ka vanemad naised, sest ka pärast 62. eluaastat, mil sõeluuringule Eestis enam ei kutsuta, püsib naiste rinnavähki haigestumine kõrgena," lisas ta.

Rinnakabinetti saavad naisi suunata perearstid, eriarstid ja ämmaemandad ning nõustamisele saavad naised tulla ka saatekirjata. Pärast konsultatsiooni suunatakse patsient vajadusel edasi uuringutele ja rinnaspetsialistide vastuvõtule. Rinnakabineti õde-nõustaja vastuvõtule saab registreeruda telefonidel 617 1049; 6172405 või haigla kodulehel www.regionaalhaigla.ee  asuva digiregistratuuri kaudu. Rinnakabinet töötab E, T, K ja N kella 10-16.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada