Mürgistusteabekeskus: välgumihkligaasi sissehingamisel võivad olla eluohtlikud tagajärjed

Mürgistusteabekeskus: välgumihkligaasi sissehingamisel võivad olla eluohtlikud tagajärjed

Mürgistusteabekeskus hoiatab, et noorte seas leviv välgumihkligaasi sissehingamine on ohtlik tegevus, mille tagajärjed võivad olla organismile tagasipöördumatud.

Välgumihklites kasutatakse valdavalt butaani, mis sisaldab tavaliselt n-butaani ja väikestes kogustes isobutaani ja propaani.

Mürgisus seisneb gaasi sissehingamisel, mille käigus eemaldatakse sissehingatavast õhust hapnik, tulemuseks rakkude ja kudede hapnikupuudus. Lisaks tekib erinevate biokeemiliste reaktsioonide tagajärjel reaalne oht südametööle.

Harvad ei ole juhtumid, kus välgumihkligaasi sissehingamisel saabub surm südame rütmihäirete, hingamise- või südametegevuse seiskumise tõttu. Butaan kahjustab organismis hapnikupuuduse tekitamise kaudu ka aju närvirakke ning seega on ta väga ohtlik kogu organismile.

Mürgistuse raskust mõjutab välgumihkligaasi sissehingamise kestus. Sümptomid tekivad kui hapnikusisaldus sissehingatavas õhus langeb alla 15 protsendi.

Õige esmaabi on kannatanu toimetamine värske õhu kätte. Kui kannatanu on teadvusel, saab edasiseks täpsemaks juhendamiseks, terviseseisundi hindamiseks ja ravisoovitusteks  helistada ööpäevaringselt mürgistusinfoliini telefonil 16662. Helistamine on anonüümne ning kõnedele kehtivad tavatariifid.

Teadvuseta kannatanu puhul tuleb kohe helistada 112.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada