Mis on lipoom?

Mis on lipoom?

Lipoom on healoomuline rasvkasvaja, mille tekkimise kohta ei oska arstid ühest vastust anda. Kirurg annab nõu, kas ja millal peab lipoomi pärast arsti juurde minema.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla üldkirurg dr Jaan Tepp nendib, et ühest vastust, miks selline healoomuline rasvkasvaja tekib, ei olegi. Kirurgi sõnul on patsiendid mõnikord kirjeldanud eelnevat traumat või lööki piirkonda, kuhu hiljem on lipoom tekkinud. Samas üks-üheselt lipoomide teket traumaga siiski siduda ei ole võimalik. „Naiste ja meeste vahel olulist esinemise sageduse vahet ei ole märganud, üldiselt aastate lisandudes selliste kasvajate esinemissagedus tõuseb,“ räägib Tepp.

Kas ja millal peaks murega arsti juurde minema? Kirurgi sõnul peab lipoomiga arsti juurde pöörduma siis, kui see häirib: kas jääb riietest põhjustatud pideva surve alla (rinnahoidja, värvel vms) või hakkab häirima kosmeetiliselt. „Suhteliselt harva esineb ka nn liposarkoome, mis on pahaloomulised ja mille eristamine healoomulisest pole mitte alati kerge. Ka lipoomi kiire suurenemine on ohumärk, mille pärast peaks arsti poole pöörduma. Samadel põhjustel peaks ka lipoomi eemaldama,“ lisab dr Tepp.

Küsi arstilt nõu siit.

Täisversioon artiklist ilmus ajakirjas "Tervis apteegist" (talv 2013).

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Marko
06.02.13 14:22
15 tüdrukul kaenla all kuni 2 cm muna. Mis on katsudes valulik.
Oleme käinud mitme arsti juures, kuid erinevad vastused teevad murelikuks.
Lastekirurgi esmane väide, karvanääpsu põletik.
Soovitati kompressi viinaga.
Edasi ultraheli ehk on lipoom, selline dioagnoos.
Järgmine lastekirurg saatis hematoloogi juurde.
Tehti vereproov, mis näitas et kõik korras ja uuesti ultraheli mille tulemusena hematoloog pani diagnoosi lihase kinnituskoht on valulik.
Kas lihtsalt oodata või peaks midagi edasi ette võtma ?
-214
   
+208

Lisa kommentaar

Saada