Tinnitus ei ole haigus

Tinnitus ei ole haigus

Tinnitus on sageli esinev ja ebameeldiv sümptom, mis võib hakata igapäevaelu häirima, põhjustada keskendumisraskusi ja unehäireid.

Tinnitus ehk kõrvavile on heli vastuvõtmine ilma välise helistimulatsioonita – seega on tegemist inimese kuulmissüsteemis tekkiva signaali ehk n-ö aju muusikaga. Tinnitus ei ole haigus, vaid sümptom erinevatest põhjustest, kirjutab Tartu Ülikooli Kliinikumi kõrvakliiniku otorinolarüngoloog Toomas Siirde.

Tinnitust esineb 10–15%-l rahvastikust, kuni 1% nendest inimestest kannatab väga häiriva tinnituse all, mis sunnib pöörduma arsti poole.

Arst annab ka soovitusi tinnitusega patsientidele:

·         Vältige vaikust (heliteraapia). Rikastage helidega oma elukeskkonda: meelepärane vaikne muusika, loodushääled, ruumipurskkaevu vulin.

·         Müra keskkonnas töötamisel kasutage kõrvaklappe või kõrvatroppe. Püüdke vältida üleliigset müra.

·         Hoiduge suitsetamisest, kohvi ja alkoholi liigsest tarvitamisest. Ravimeid kasutage ainult vastavalt arsti või apteekri soovitustele.

·         Kasutage vähem soola- ja rasvarikkaid toiduaineid.

·         Õppige lõõgastuma, hoiduge üleväsimusest.

·         Abi võib olla kaela ja õlapiirkonna lihaste pinge vähendamisest, milleks sobib käsimassaaž. Soovitame ka peapiirkonna vereringet parandavaid võimlemisharjutusi.

·         Pöörduge abi saamiseks spetsialistide poole (perearst, kõrvaarst, neuroloog). Laske kontrollida vererõhku. Meeleolulanguse korral pöörduge psühhiaatri poole.

·         Vajadusel kasutage kuuldeaparaati või tinnituse maskeerimise aparaati.

Artikkel ilmus ajakirjas Apteeker (märts 2012).

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Lea
07.04.12 17:06
Ometi on lugeda soovitusi,mida proovida tinnituse leevendamiseks.Kannatan selle käes juba üle 10 aasta.Algul läksin perearsti juurde,kes suunas LOR-i vastvõtule.Uuriti igakülgselt ja abi ei osanud siis küll keegi välja pakkuda.See artikkel on meeldiv üllatus.Olen isegi märganud,et müra kõrvus on ajuti nagu kadunud ja mingitel perioodidel sarnaneb lausa läheneva rongi helile.Seni oli teadmine,et ega selle häda vastu olegi muud,kui raadiot kuulata.Proovin kohe,kas massaaZist oleks abi.
-186
   
+116

Lisa kommentaar

Saada