Kuidas elada kaua?

Kuidas elada kaua?

California uurijad väidavad, et inimesed, kes on lastena lustakad ja naljahimulised, elavad keskmiselt lühemat aega, kui need, kes ei ole nii elurõõmsad.

Psühholoogiaprofessor Howard S. Friedman ning tema kaastööline Leslie R. Martin töötasid läbi uuringu (mida tuntakse ka pikaealisuse projekti nime all) andmed, kus jälgiti 1500 last kogu nende elu jooksul. Tulemustest selgus, et projektis osalejad, kes olid lastena lustakad ja naljahimulised, elasid keskmiselt lühemat aega, kui need, kes ei olnud nii elurõõmsad. Kõige kauem elasid need inimesed, kes olid mõistlikud ja tasakaalukad, vahendab Novaator.

Samuti leidsid psühholoogid, et abielu mõjub hästi meeste tervisele, kuid naiste jaoks ei tundu see olulist mõju omavat.  Lahutus laastab meeste tervist, kuid ei mõjuta naisi. Mõõdukas laiskus kui pika elu tagatis ei tundu samuti paika pidavat. Uurimisalustest läks kõige paremini nendel, kes  olid oma tööga haaratud ning töötasid innukalt ja intensiivselt.

Lemmikloomad ei taga pikka eluiga. Kiisu või kuldkalake võib parandada inimese elukvaliteeti, kuid ei asenda sõpru. Ka liiga varane kooliminek võib elu lühendada – need, kes läksid kooli enne kuuendat eluaastat, surid keskmiselt varem.

Sotsiaalse suhtluse mõju tervisele põhineb inimese suhtlusringkonnal.  Sõbrad ning tuttavad kujundavad inimese harjumusi ning võivad ka kahjulikult mõjuda.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada