Seal on hea, kus meid ei ole

Seal on hea, kus meid ei ole

Kas teiste inimeste lõbusad Facebooki kontouuendused on pannud teid vahel end täieliku hädavaresena tundma? Kas olete vahel mõelnud, et teie parima sõbra elu on nii kerge ja ilus, samas kui teil tuleb vaid raskuste ja ebaõnnestumistega rinda pista? Te ei ole ainus, kes nii arvab.

Värske Stanfordi Ülikooli uurimus heidab sellele teemale valgust, kinnitades, et kõik inimesed tunnevad vahel nii, vahendab Time.

Uurijad tegid mitmete katsete abil kindlaks rida vastastikku seotud psüühilisi tegureid, mis panevad meid arvama, et kellegi teise õue peal on muru rohelisem ja taevas sinisem.

Esiteks palusid teadlased 63 esmakursuslasel panna kirja, mis oli neis kahe viimase nädala jooksul positiivseid ja negatiivseid tundeid tekitanud. Lisaks märkisid nad üles, kas nad olid neil hetkedel üksi või mitte ja kas nad püüdsid halbu emotsioone alla suruda. Kuna paljud inimesed tunnevad end teiste seltskonnas üldiselt paremini kui üksi, siis tundubki, et neil on kogu aeg nii lõbus.

Teises katses paluti 80 esmakursuslasel avaldada arvamust selle kohta, kui sageli kogesid esimeses katses osalenud tudengid negatiivseid tundeid, sealhulgas näiteks koduigatsuse, kehvade hinnete, suhte katkemise või üksilduse tõttu.

Esmakursuslased arvasid, et kahe viimase nädala jooksul tundsid end üksildasena ja igatsesid oma sõprade või perekonna järgi 54% nende õpingukaaslastest, samas kui tegelikult oli see näitaja 83%.

Kolmandas Stanfordi Ülikooli eksperimendis uuriti, kas sellistel valesti tajutud tunnetel on ka mingisugune emotsionaalne mõju. 104 esmakursuslasel paluti hinnata, kui sageli kogevad nende õpingukaaslased positiivseid või negatiivseid emotsioone võrreldes nende endiga.

Ootuspäraselt olid teistest üksildasemad just need katsealused, kelle hinnangul kogesid teised kõige vähem negatiivseid tundeid. Nad pöörasid oma probleemidele suuremat tähelepanu ja olid vähem rahulolevad.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada