Mis aitaks köha vastu?

Mis aitaks köha vastu? Foto: Terje Lepp/ Eesti Päevaleht

Põhja-Eesti Regionaalhaigla kõrva-nina-kurguhaiguste arst Ene Miller tõdeb, et köha on inimestel erinev ja apteegist universaalset köharohtu osta ei saa.

Patsient läheb apteeki köhale leevendust otsima peamiselt ägeda haigusega, mille põhisümptom on köha. „Kui on kuiv ärritusköha, mis ei lase magada, siis on mõistlik osta köhapärssijaid,“ soovitab Miller. „Köhapärssijad suruvad maha köharefleksi. Need ei ravi limaskesta terveks, kuid limaskest paraneb viirushaiguse puhul ise,“ lisab ta.

„Kui tegemist on rögaga, siis on mõistlik seda lahtistada, et ta imenduks kiiremini ja oleks kergem välja köhida,“ selgitab arst.

„Korraga rögalahtisteid ja pärssijaid ei soovitata võtta. Muidu veeldame sekreedi ja eeldame, et köhime välja, aga pärsitud refleksi tõttu pole see võimalik,“ ütleb  Miller.

Kui ei ole tegemist ägeda külmetushaigusega, kuid ometi jääb köha vaevama, siis apteegist universaalset rohtu ei saa. „Kui on pikk köha, mis kestnud üle kuu aja, siis peaks minema arsti juurde ja katsuma selgitada, millest see köha võiks olla ja hakkama tegelema põhjuse raviga,“ annab arst nõu. Vastasel juhul võib probleem püsima jääda ja apteegist ostetud köharavim ikkagi ei aita.

Samal teemal:
Küsi proviisorilt
Küsi perearstilt

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada