Marjades sisalduvatel bioaktiivsetel ühenditel võib olla kõrget vererõhku alandav mõju

Marjades sisalduvatel bioaktiivsetel ühenditel võib olla kõrget vererõhku alandav mõju

Ida-Anglia Ülikooli (UEA) ja Harvardi Ülikooli värske uurimus näitab, et mustikate söömine võib kaitsta kõrgvererõhutõve eest.

Värskete uurimistulemuste kohaselt kaitsevad mustikates sisalduvad bioaktiivsed ühendid antotsüaniinid hüpertoonia ehk kõrgvererõhutõve eest. Neil, kes sõid nädalas vähemalt ühe portsjoni jagu mustikaid, oli võrreldes nendega, kes neid marju üldse ei söönud, 10% väiksem oht selle tervisehäire tekkimiseks, vahendas Science Daily.

Antotsüaniinid kuuluvad flavonoidideks nimetatavate bioaktiivsete ainete hulka, mida leidub eriti rohkesti mustsõstras, vaarikas, pommus (baklažaan), punase apelsini mahlas ja mustikas. Teistsuguseid flavonoide sisaldavad ka paljud puu-, köögi- ja teraviljad ning maitsetaimed. On teada, et tees, puuviljamahlas, punases veinis ja tumedas šokolaadis leiduvad flavonoidid vähendavad südame-veresoonkonna haiguste riski.

Teadlaste rühm uuris 134 000 naist ja 47 000 meest, kes kuulusid Harvardi Ülikooli uuringukohortidesse ning osalesid meditsiiniõdede terviseuuringus ja 14 aasta jooksul tervishoiutöötajate järeluuringus. Uuringu alguses ei esinenud kellelgi neist kõrgvererõhutõbe.

Uuringu ajal tekkis see tervisehäire aga umbes 35 000 inimesel. Toitumisharjumuste kohta kogutud andmetest selgus, et kõige rohkem flavonoide saadi teest, kuid lisaks ka õuntest, apelsinimahlast, mustikatest, punasest veinist ja maasikatest. Erinevate flavonoidide rühmade ja kõrge vererõhu vahelise seose analüüsimisel selgus, et osalejatel, kes tarbisid kõige rohkem antotsüaniine (mida selles uuringus osalenud USA elanikud said peamiselt mustikatest ja maasikatest), oli 8% väiksem tõenäosus kõrgvererõhutõve ilmnemiseks kui nendel, kes said seda ühendit toiduga kõige väiksemas koguses.

Mustikad avaldasid tugevamat mõju kui maasikad.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada