Eestis sageneb haigestumine läkaköhasse

Eestis sageneb haigestumine läkaköhasse

Tänavu kümne kuu jooksul on Terviseametile laekunud teabe kohaselt kasvanud läkaköhasse haigestumine mullusega võrreldes 2,5 korda ja 2007. aastaga 3,5 korda.

Kui reeglina sageneb haigestumine tsükliliselt iga 2-5 aasta tagant,  siis on Eestis läkaköhasse haigestumise statistika järgi  täheldatud haigestumise tõusu juba kuuendal järjestikusel aastal.

Tänavu 10 kuu vältel on registreeritud 13 läkaköha rühmaviisilist  haigestumist, neist 12 koolides ja üks lasteaias.  Rühmaviisiliselt haigestunuid on olnud kokku 141 (16%  üheksa kuuga registreeritud haigusjuhtudest), neist 138 said ka laboratoorse kinnituse. Ülejäänud 907 registreeritud juhu puhul oli tegemist üksikjuhu või perekoldega.

„Lähtudes läkaköha haigestumise trendi püsivast tõusust võib oletada, et läkaköha haigusjuhte esineb tegelikult rohkem kui neid on registreeritud,“ rääkis Terviseameti epidemioloogianõunik Kuulo Kutsar, kelle sõnul peaksid perearstid võtma patsientidelt pikka aega kestnud köha korral kindlasti proovid ja saatma need laborisse läkaköha uuringuteks. 

Mis on läkaköha?

Läkaköha on nakkushaigus, mida põhjustab bakter Bordetella pertussis. Haigus  kulgeb ägedate köhahoogudega, on väga nakkav piisknakkus ja levib inimeselt inimesele, kõige sagedamini just lastekollektiivides.

Terviseameti kinnitusel ei ole läkaköha enam väikelaste nakkushaigus, sest  haigestumine on sagenenud ka vanemate teismeliste ja nooremate täiskasvanute seas.  Üldjuhtudel on haiguse kulg suhteliselt kerge, kuid on jätkuvalt eluohtlik imikutele nende esimesel eluaastal. Sageli on laste nakkusallikaks köhivad ja läkaköha baktereid levitavad vanemad. Läkaköhavastase immuunsuse kestus on kuni 15 aastat pärast läbipõdemist ning keskmiselt 5-7 aastat pärast vaktsineerimist.

Haigustekitajate leviku ennetamiseks peaksid koos lastega laskma end vaktsineerida ka lapsevanemad. Lapsi vaktsineeritakse riikliku immuniseerimiskava raames tasuta, pere täiskasvanud liikmetel tuleb vaktsineerimiseks pöörduda oma perearsti poole. Täiskasvanutele on läkaköha vaktsineerimine tasuline.   

Kutsari sõnul on läkaköha vastu vaktsineerimata lapse saatmine lastekollektiivi seotud suure riskiga. „Esmalt lapse enese jaoks, sest ta on nakkusele avatud, teisalt kujutab vaktsineerimata laps haiguse potensiaalse levitajana ohtu ka ülejäänud lastele. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada