D-vitamiini vaegus on seotud autoimmuunhaigustega

D-vitamiini vaegus on seotud autoimmuunhaigustega

Nüüdseks on leitud bioloogilist tõendusmaterjali oletuste kohta, et D-vitamiin võib kaitsta autoimmuunhaiguste ja teatud vähiliikide eest.

Värske geeniuuring toetab arvamust, et D-vitamiin mõjutab geene, mis on seotud käärsoolevähi, Sclerosis multiplex’i, I tüüpi diabeedi ja mõnede muude haigustega, sõnab Oxfordi ülikooli geeniteadlane Sreeram Ramagopalan.

Kui Ramagopalan analüüsis koos kolleegidega D-vitamiini retseptorite seondumist geenipiirkondadega, millel oli eelnevalt diagnoositud erinevaid haigusi, leidis ta, et retseptorite seonduvus oli suurem selliste haiguste korral nagu Sclerosis multiplex, Crohni tõbi, luupus, reumatoidartriit, käärsoolevähk ja krooniline lümfoidne leukeemia, vahendab WebMD.

„D-vitamiin reguleerib autoimmuunhaiguste ja vähiga seotud geene,“ märkis Ramagopalan terviseuudiste portaalile WebMD. „Järgmise sammuna tuleb püüda mõista, kuidas see seos võib viia haiguseni.“

Samuti ei ole veel täpselt aru saadud, milline on D-vitamiini roll selliste haiguste ennetamisel.

Päikese käes viibimine on tõhus viis vere D-vitamiini hormooni taseme tõstmiseks. Suurepärasteks D-vitamiini allikateks on ka rasvane kala, näiteks lõhe, ja toiduained, millele on lisatud D-vitamiini, näiteks sellega rikastatud piim.

Kuid paljud inimesed ei saa toidust piisavalt D-vitamiini ja lisaks vähendab päikese mõju üha laialdasem päikesekaitsevahendite kasutamine.

Ühe hiljutise arvutuse kohaselt oli enam kui pooltel USA lastel ja täiskasvanutel D-vitamiini vaegus.

Praegune soovitatav päevane D-vitamiini kogus on 200 rahvusvahelist ühikut kuni 50. eluaastani, 400 ühikut vanuses 51–70 eluaastat ja 600 ühikut pärast 70. eluaastat, kuid enamiku asjatundjate arvates on need kogused liialt väikesed.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada