Naised kannatavad rohkem krooniliste valude käes kui mehed

Naised kannatavad rohkem krooniliste valude käes kui mehed

Samuti esineb naistel asjatundja sõnul suurema tõenäosusega mitu valu tekitavat tervisehäiret korraga.

Valuaistingute eksperdi sõnul on naiste kroonilised valud sagedasemad, tugevamad ja pikema kestusega kui meestel, vahendab HealthDay News.

Lisaks märkis Atlanta käitumusliku meditsiini keskuse teadlane Jennifer Kelly, et suurema tõenäosusega kannatavad just naised korraga mitme valu põhjustava tervisehäire käes, mille tagajärjeks võib olla kasvav vaimne pinge ja suurem invaliidistumise risk.

Krooniliseks loetakse valu, mis on kestnud üle kuue kuu ega allu ravile. Kroonilist valu seostatakse mitmete tervisehädadega, sealhulgas fibromüalgia, soole ärritussündroomi, reumatoidartriidi ja migreeniga, mida esineb naistel sagedamini kui meestel, viitab Kelly Rahvusvahelise valu-uuringute ühingu 2007.–2008. aasta aruandele naistel esinevate valude kohta.

„Kõikjal maailmas mõjutab krooniline valu sagedamini naisi kui mehi. Naisi tuleb innustada otsima julgemalt ravivõimalusi ning vaigistama selle probleemiga kaasnevat häbi- ja piinlikkustunnet,“ teatas Kelly Ameerika psühholoogiaühingu pressiteates.

Tema sõnul võivad sellise sugudevahelise erinevuse põhjuseks olla hormoonid. Näiteks on teada, et östrogeen on seotud migreeniga ja et valu tekitavate tervisehädade sagedus kasvab tüdrukutel murdeikka jõudes. Samas püsib valu tekitavate haigusjuhtumite arv teismelistel poistel samal tasemel või suureneb vaid vähesel määral.

„Selliste erinevuste peamised põhjused võivad küll olla geneetilised ja hormonaalsed, kuid üha selgemini nähtub, et märkimisväärne osa on ka sotsiaalsetel ja psüühilistel teguritel,“ märkis Kelly.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada