Muutused diabeeti põdevate ülekaaluliste laste ajus vähendavad nende õppimisvõimet
Värske uurimuse andmetel võivad II tüüpi diabeeti põdevate ülekaaluliste laste ajus toimuvad muutused mõjutada nende õppimisvõimet.
„See on esimene uurimus, mis näitab, et II tüüpi diabeeti põdevatel lastel ilmnevad tüsistused ka ajus,“ sõnab Antonio Convit (MD), New Yorgi ülikooli Langone’i meditsiinikeskuse psühhiaatria- ja meditsiiniprofessor. „Ülekaalulisus lapseeas võib põhjustada II tüüpi diabeeti, mis omakorda suurendab surmaohtu, kuid nüüd on selgunud, et lisaks ei talitle nende laste aju nii hästi kui peaks, mis aga vähendab nende võimalusi koolis hästi toime tulla.“
Uurimuse autorid testisid põhjalikult 18 ülekaalulist last, kes põevad diabeeti, ja 18 ülekaalulist last, kes ei põe diabeeti ega eeldiabeeti. Diabeetikute tulemused nii mälu- ja õigekirjaülesannetes kui ka üldise intelligentsuse testides olid kehvemad kui teistel lastel, vahendab WebMD.
Ei ole täpselt teada, kuidas diabeet laste mõtlemis- ja õppimisvõimet mõjutab, aga „me teame, et aju ainevahetuses on olulisel kohal suhkur ja et insuliiniresistentsus pärsib organismi võimet ajutegevust suhkruga ergutada,“ sõnas Convit. Sarnaseid tagajärgi on täheldatud ka täiskasvanud diabeetikutel, kuid kognitiivsete võimete langemise põhjuseks on alati peetud aju veresoonkonna haigusi.
Järgmiseks püütakse jõuda selgusele, kas neid muutusi on võimalik insuliiniresistentsuse ravi abil tagasi pöörata.
„Insuliiniresistentsuse vastu aitab kõige paremini liikumine,“ sõnab ta. „Need lapsed peavad sportima ja sportimine aitab vähendada kehakaalu.“