Kas me oleme kuskil kohtunud? Naised ja homoseksuaalsed mehed teavad vastust

Kas me oleme kuskil kohtunud? Naised ja homoseksuaalsed mehed teavad vastust

Harjumuspäraselt saavutavad naised laboriuuringute alusel meestest paremaid tulemusi nägude äratundmises nii kiiruse kui ka täpsuse poolest.

Aju-uuringute alusel mängib oma osa see, et mehed kasutavad kunagi nähtud näo meenutamiseks vaid paremat ajupoolkera, samal ajal kui naised kasutavad mõlemat ajupoolkera ehk kahekordistavad oma vaimujõudu, kirjutab Time.

Nüüd on aga Torontos asuv Yorki ülikool selles valdkonnas täiesti uue külje avastanud. Teadlased on kindlaks teinud, et kirjeldatud viisil ei tööta mitte ainult naiste, vaid ka homoseksuaalsete meeste aju.

Kanadas läbiviidud uuringus võrdles psühholoog Jennifer Steeves homoseksuaalseid mehi, heteroseksuaalseid mehi ja heteroseksuaalseid naisi. On tähtis märkida, et ta kaasas uuringusse nii parema- kui ka vasakukäelisi. Kõigile vabatahtlikele näidati kümmet näopilti ja anti aega nende meeldejätmiseks.

Fotod olid mustvalged ning neilt olid digitaalselt eemaldatud kõrvad, juuksed ja iluvead. Nii eemaldati jooned, mida inimesed tihti nägude meeldejätmiseks kasutavad ja sunniti uuritavaid keskenduma peamistele tunnustele ehk võimele, mida Steeves ja tema meeskond uurida püüdsid. Seejärel segati need kümme nägu samal viisil töödeldud viiekümne näoga ja neid näidati segiläbi ekraanil, igat nägu vaid millisekundiks. Uuritavad pidid varem nähtud näo äratundmisel nuppu vajutama.

Tulemused kinnitasid teadlaste ootusi: homoseksuaalsed mehed ja heteroseksuaalsed naised saavutasid testis võrdselt häid ja heteroseksuaalsetest meestest paremaid tulemusi. Lisaks saavutasid heteromeeste hulgas paremaid tulemusi vasakukäelised. Neid tulemusi saab selgitada geenidega.

Kõik inimesed sünnivad geneetilise koodiga, mis reguleerib keha sümmeetriat ja asümmeetriat. See ei hõlma vaid domineerivat kätt, vaid ka juuksepööriste suunda ja ajupoolkera, mis on keelekasutuses ülekaalus. Mõnikord võivad vahetusse minna sugu ja sooline sättumus, sest ka neid kontrollib tihedalt seotud geenikomplekt: ühe uuringu põhjal on homomehed 39% suurema tõenäosusega vasakukäelised kui heteromehed ja nende juuksepöörised kasvavad pea neli korda suurema tõenäosusega vastupäeva.

Kui sugu ja sümmeetria võivad sellisel viisil vahetusse minna, siis võib sama juhtuda ka domineerivate ajupoolkeradega, arvab Steeves. Ta on kindel, et homoseksuaalsed mehed on nägude äratundmises naistega samal tasemel, sest nad kasutavad korraga mõlemat ajupoolkera.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada