Vererõhu alandamiseks tuleb juua vähem limonaadi

Vererõhu alandamiseks tuleb juua vähem limonaadi

Suure suhkrusisaldusega karastusjookide ja muude magusate jookide tarbimise vähendamine võib värske uuringu andmetel vererõhku alandada.

Varasemates uuringutes on suure suhkrusisaldusega jooke seostatud ülekaalulisusega, II tüüpi suhkurtõve ja metaboolse sündroomiga – riskiteguritega, mis suurendavad südamehaiguste ja suhkurtõve riski. Värske uuring on aga üks esimesi, mis kinnitab, et liigne magusate jookide tarbimine võib tõsta vererõhku, kirjutab WebMD.

Uuringus osales 810 täiskasvanut vanuses 25–79 eluaastat, kellel esines hüpertensioonieelne seisund või varajane 1. staadiumi hüpertensioon. Osalenud kaasati 18 kuud kestnud uuringusse, mille eesmärk oli ennetada või vähendada kõrget vererõhku kehakaalu langetamise, kehalise aktiivsuse ja tervisliku toitumise abil.

Prehüpertensiooni määratletakse vahemikku 120–139 jääva süstoolse vererõhuna või diastoolse vererõhuna vahemikus 80–89. 1. staadiumi hüpertensioonile on iseloomulik süstoolne vererõhk vahemikus 140–159 või diastoolne vererõhk vahemikus 90–99. Süstoolne vererõhk on vererõhunäidu suurem arv, mis näitab vererõhku südamelöögi ajal. Diastoolne vererõhk – näidu väiksem arv – on vererõhk löökide vahelisel ajal. Ideaalseks peetakse vererõhunäitu, mis jääb alla 120/80.

Enamik uuringus osalenutest jõi keskmiselt 0,3 liitrit suhkrut või suure fruktoosisisaldusega maisisiirupit sisaldavaid jooke päevas. Nende hulka kuulusid mittedieetkarastusjoogid, puuviljajoogid, limonaadid ja puuviljapunš.

Limonaaditarbimise vähendamine poole võrra tõi kaasa süstoolse vererõhu vähenemise 1,8 punkti võrra ja diastoolse vererõhu alanemise 1,1 punkti võrra.

Värske uuringu hinnangul peaks 3-punktiline süstoolse vererõhu alandamine vähendama insuldist tingitud surma riski 8% võrra ja suremust südamehaigustesse 5% võrra.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada