Unepuudust seostatakse varajase surmaga

Unepuudust seostatakse varajase surmaga

Ühendkuningriigi ja Itaalia uurijad hoiatavad, et lühem kui 6-tunnine ööuni võib varakult hauda viia.

Uurijate sõnul surevad öösiti regulaarselt alla 6 tunni magavad inimesed järgmise 25 aasta jooksul suurema tõenäosusega kui need, kelle ööune kestus jääb ideaalsesse vahemikku (6–8 tundi), kirjutab BBC News.

Samuti leiti seos 9 tunnist pikema ööune ja varajase suremuse vahel, kuigi nii pikk uni võib olla lihtsalt kehva tervise ilming.

Ajakirjas Sleep avaldatud uuringu tulemused põhinevad 16 uuringuga hõlmatud 1,5 miljoni inimese andmetel.

Uuringus analüüsiti une ja suremuse vahelist seost – selleks uuriti varasemaid uuringuid, mis viidi läbi Ühendkuningriigis, USA-s ning Euroopa ja Ida-Aasia maades.

Enneaegset surma mis tahes põhjusel seostati kas liiga lühikese või liiga pika uneajaga väljapool ideaaliks peetavat 6–8 tundi ööpäevas.

Ent kui unevaegus võib olla kehva tervise otseseks põhjuseks ja tuua lõppkokkuvõttes kaasa enneaegse surma, võib liigne magamine olla lihtsalt märk juba niigi kehvast tervisest, täheldasid Ühendkuningriigi ja Itaalia teadlased.

Ühendkuningriigis asuva Warwicki ülikooli une, tervise ja ühiskonna programmi juht professor Francesco Cappuccio selgitas: „Tänapäeva ühiskonnas on keskmine uneaeg järk-järgult lühenenud, eriti täiskohaga töötavatel inimestel. See viitab sellele, et põhjuseks on ühiskonna surve teha pikemaid tööpäevi ja rohkem vahetustega tööd.“

Professor Jim Horne Loughborough’ uneuurimiskeskusest märkis, et siin võivad lisaks unele olla mängus ka muud tegurid.

„Uni on vaid füüsilise ja vaimse tervise lakmuspaber. Und mõjutavad paljud haigused ja seisundid, sealhulgas depressioon,“ selgitas ta.

Paremini magamine ei pruugi tema sõnul elukvaliteeti parandada ega eluiga pikendada.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada