Liiga suur rasedusaegne kaalutõus suurendab tulevikus rasvumise riski

Liiga suur rasedusaegne kaalutõus suurendab tulevikus rasvumise riski

Uue uuringu andmetel võivad liiga suure rasedusaegse kaalutõusu mõjud ulatuda raseduse lõpust oluliselt kaugemale.

Värsketele emadele, kes on olnud kimpus kaalu langetamisega, ei ole need uuringutulemused tõenäoliselt üllatuseks, kuid esimest korda on uuringutega näidatud, et need lisakilod võivad püsida aastakümneid.

Selle kohta, et rasedusaegne liigne kaalutõus suurendab sünnitusjärgse rasvumise riski, on tõendeid, kuid neid uuringuid, mis on käsitlenud liigse kaalutõusu mõju rasvumise riskile rohkem kui paar aastat pärast sünnitust, on vähe.

Selle uurimiseks analüüsisid Austraalias Herstonis asuvas Queenslandi ülikoolis töötavad dr Abdullah A. Mamun ja tema kaastöötajad aastail 1981–1983 sünnitanud 2055 naise kehamassiindekseid (KMI). Uurijad kasutasid 1990. aastal meditsiiniinstituudi (ingl Institute of Medicine, IOM) poolt välja antud rasedusaegse kaalutõusu soovitusi, mis põhinevad naise raseduseelsel KMI-l. (IOM uuendas neid soovitusi 2009. aastal.)

Naised, kes olid IOM-i vanade juhtnööride järgi võtnud raseduse ajal kaalus juurde liiga palju, olid 21 aastat hiljem võtnud kaalus juurde keskmiselt 20 kilogrammi (44 naela); naised, kes olid raseduse ajal võtnud kaalus optimaalselt juurde, olid 21 aastat hiljem juurde võtnud 14 kilogrammi (31 naela); raseduse ajal liiga vähe kaalus juurde võtnud olid juurde võtnud umbes 9 kilogrammi (20 naela).

Kui arvesse võeti naise raseduseelne KMI, muutus rasedusaegse kaalutõusu ja tuleviku KMI vaheline seos veelgi tugevamaks.

IOM-i juhtnööride järgi raseduse ajal liiga palju kaalus juurde võtnud naistel oli hiljem kaks korda suurem tõenäosus olla ülekaaluline ja rohkem kui neli korda suurem rasvumise risk. Suhet ei muutnud ka see, kui uurijad võtsid arvesse selliseid tegureid nagu naise rasedusaegne treenimine või lapse rinnaga toitmise aeg.

Uurijad toovad esile ka võimaluse, et naised, kellel on rasvumist soodustav ainevahetus, võivad võtta raseduse ajal liiga palju kaalus juurde ja liigne kaalutõus jätkub kogu ülejäänud elu vältel. “Et meil puudusid adekvaatsed andmed dieedi kohta, ei saa me välistada, et emad võivad oma halbu toitumistavasid pärast sünnitust jätkata ja seega soodustada kehakaalu tõusu,” ütlesid uurijad Reutersile.

“See, kas ülekaalulistele rasedatele tuleks liigse rasedusaegse kaalutõusuga kaasnevate võimalike riskide ohjamiseks soovitada toiduenergia piiramist või mitte, on endiselt ebaselge, sest selline piirav dieet võib mõjutada loote kasvu,” lisavad uurijad.

Samal teemal: arvuta oma kehamassiindeks

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada