Hemofiilia - haruldane haigus

Hemofiilia - haruldane haigus

17. aprillil tähistatakse Eestis ja veel enam kui sajas riigis Ülemaailmset Hemofiilia Päeva, mis on pühendatud umbes poole miljoni hemofiiliat põdeva inimese olukorra parandamisele kogu maailmas.

Eesti Hemofiiliaühingu presidendi Killu Kaare sõnul ei osata paljudes riikides õigeaegselt veritsustõbesid diagnoosida ning puudub ka vastava ravi kättesaadavus. “Ka Eestis ei teata hemofiiliast kuigi palju, kuna tegemist on niivõrd haruldase haigusega. Hemofiiliapäeva eesmärgiks ongi panna avalikkust teadvustama erinevate veritsustõbede olemasolust, püüdes nii vähehaaval parandada haiguse õigeaegset diagnoosimist ja ravi kättesaadavust ning seeläbi haigete elukvaliteeti kogu maailmas – nii ka Eestis,” sõnas Kaare.

Kaare andmetel elab Eestis hetkel üle 70 hemofiiliat põdeva inimese, kelle elujärje parandamisega Eesti hemofiiliaühing järjepidevalt tegeleb. “Selleaastase hemofiiliapäeva keskseteks küsimusteks Eestis on taaskord hemofiiliahaigete kodused ja kohalikud ravivõimalused ning paindlikud õppimis- ja töövõimalused,” lausus Kaare ja lisas, et hemofiiliapäeva programmis on olulisel kohal ka uute ravivõimaluste arengute tutvustamine ning haigete ja nende lähedaste igakülgne teavitamine ja toetamine.

Hemofiilia on haruldane pärilik veritsustõbi, mida iseloomustab verejooksu peatumise häire. Haigus esineb keskmiselt 1 inimesel 10 000st.  Veritsuse peatamiseks organismis sisaldab veri vereplasma hüübimisfaktoreid ja trombotsüüte, mis moodustavad vigastatud veresoone seinale vere voolu peatava nö korgi. Hemofiiliahaigetel puudub sõltuvalt haiguse tüübist üks või teine verejooksu peatamise eest hoolitsev hüübimisfaktor, mistõttu  on verejooksu peatumine  raskendatud ja verejooks kestab kauem kui tavaliselt tervel inimesel.  Hemofiiliat esineb erinevates raskusastmetes, kuid haigusest ei ole võimalik terveneda. Vaata lisaks

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada