Vanadusega tuleb tarkus

Vanadusega tuleb tarkus

Vanasõnal „Hallpead austa, kulupead kummarda“ võib tõepõhi all olla.

Värske uuring kinnitas, et vanemad inimesed suudavad sotsiaalseid konflikte paremini lahendada. Vanemad inimesed teadvustasid kergemini erinevaid seisukohti, olid rohkem huvitatud kompromissile jõudmisest ning olid varmamad tunnistama, et keerulises olukorras võib olla asju, mida nad ei mõista, kirjutab HealthDay News.

„Inimesed on ammust ajast arvanud, et vanemad inimesed on elutargemad,“ märkis uuringu juhtiv autor ja Ann Arboris asuva Michigani ülikooli psühholoogiaprofessor Richard Nisbett. „Nüüd on meil tõendeid, et see peab paika.“

Uuringu käigus jagasid uurijad 247 osalejat kolme vanusegruppi: 25–40-aastased, 41–59-aastased, 60-aastased ja vanemad. Seejärel kirjeldati osalejatele kolme lugu, mis kõik kajastasid mingit sotsiaalset konflikti.

Osalejate vastuseid hinnati nende elutarkuse aspektist, teisisõnu hinnati „nende võimet rakendada oma intellekti sotsiaalseks hüvanguks,“ selgitas Nisbett. Osalejaid hinnati elutarkust iseloomustavate üldtunnustatud aspektide põhjal, s.o võime aduda vaidluse mõlema osapoole seisukohta; teadmine, et olukorrad jäävad vaid haruharva staatiliseks; oskus näha konflikti arengus erinevaid võimalusi; teadmine omaenda teadmiste piiratusest; valmisolek leida konfliktile lahendus ja jõuda kompromissile.

60-aastaste ja vanemate osalejate elutarkuse skoor oli kõrgem kui mõlemal ülejäänud grupil.

Teises katses tulid vanemad inimesed üldjuhul samuti peaaegu igas mõttes välja nutikamate vastustega kui nooremad. Nisbetti sõnul võib uuringu tulemusi pidada heaks uudiseks, kui võtta arvesse pidevat uudistetulva vananemisega kaasnevast füüsiliste ja vaimsete võimete vähenemisest.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Viiu
10.04.10 03:14
Eks Ameerikas uuritakse ikka üldtuntud asju ja siis hõigatakse, et näe!
-30
   
+25

Lisa kommentaar

Saada