Päikeseprillid vali vastavalt kasutusvajadusele

Päikeseprillid vali vastavalt kasutusvajadusele

Päikeseprillide olulisim funktsioon on kaitsta silmi liigse valguse ja kahjuliku kiirguse eest. Teatud päikeseprillide värvid parandavad kontrastsust. Lisaks kaitsevad päikeseprillid silmi ja silmade ümbrust tuule, õhus lendleva sodi või kasvõi lumesaju eest.

Päikese ultraviolettkiirguse lühilaineline UVC-kiirgus jääb atmosfääri ega ulatu maapinnale. Päikeseprillide valmistajad peavad jälgima, et klaasid filtreeriksid UVA- ja UVB-kiirgust isegi värvituna peaaegu täielikult. Selline omadus on just kõrgkvaliteetsetel klaasidel.

Instrumentaariumi optometrist Veronika Ainso soovitab päikeseprille valida vastavalt kasutusvajadusele – kas prille on kalastamiseks, sportimiseks, mägironimiseks, lõunamaal puhkamiseks või klubiprille.

See, milliseid päikeseprille keegi vajab, on väga individuaalne – mõne inimese silmad on päikesevalgusele rohkem, mõnel vähem vastuvõtlikud, sõltuvalt sellest, kuivõrd pupill laieneb, reageerides valgusele.

Optikapoodides saab valida eri kategooriate päikeseprillide vahel, oleneb klaaside värvitoonist ja neeldumise protsendist. Vastavad kategooriad on prillidel peal ja sertifikaat juures.

Tavapoest ostetud päikeseprillidel ei ole sertifikaati – ei saa kindel olla, millise kaitsetugevusega prillid me ostame. On küll kleeps peal, et nad kaitsevad UV-kiirguse eest, aga teave selle kohta, kui tugev see kaitse on, millise pinnakattega on klaasid ja kas neil on ikka piisav peegeldusvastane kate, puudub.

Prillikandjal soovitab optometrist valida optiliste klaasidega päikeseprillid. Progresseruvate klaasidega prillikandjal oleks otsatrbekas osta universaalsed fotokroomsed päikeseprillid, mis muudavad värvitooni vastavalt valguse tugevusele – selliseid prille saab kasutada nii arvutiga tööd tehes kui autot juhtides või väljas jalutades.

„Lõunamaise päikese käes tuleks kindlasti kanda tumedamaid prille, heledad ei kaitse päikesekiirguse eest, lisaks tuhmistavad nad vaatevälja. Ka lume ja vee pealt peegelduv päikesekiirgus on intensiivsem ja silmadele ohtlikum kui lihtsalt suvine päike. Sinine valgus koos päikesega kahjustab silmi kõige rohkem. Sinist valgust (taevasina) filtreerivad paremini just rohelist, pruuni ja halli värvi klaasid,” räägib Veronika Ainso. „Üldpäikeseprillide parim värv on neutraalne hall või roheline. Need värvid ei muuda ümbritseva keskkonna toonierinevusi, vaid tumendavad kõike ühtlaselt. Selliste klaasidega päikeseprillid sobivad tänavaprillideks ja autoga sõitmiseks.”

Artikli autor: Marika Gordon

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada