Hirmust haige lapse sünni ees saab testiga jagu

Hirmust haige lapse sünni ees saab testiga jagu

Kui lapseootele jäänud naine kardab, et äkki ta kannab kromosoomihaigusega järglast, siis päästab teda hirmust teadlikkus ja kiire tegutsemine.

On paar reeglit, mida Tartu Ülikooli Kliinikumi geneetikud Mari Sitska, Tiia Reimand ja Kai Muru sel puhul soovitavad, kirjutab Tartu Postimees.

Naise kohus on end varakult günekoloogi juurde kirja panna ning vestluses arstiga kohe välja selgitada, kus ja milliseid uuringuid on tal oma tulevase lapse haiguste avastamiseks võimalus läbida.
Rasedate kombineeritud sõeluuring annab esimese teadmise, kas raseda risk sünnitada näiteks Downi või Edwardsi sündroomiga laps on suur või väike.

Mõlema sündroomi puhul on tegemist päriliku informatsiooni ülejäägiga, vastavalt 21. ja 18. kromosoomipaaris. Arstide sõnul on igal naisel vanusest sõltumata risk päriliku haigusega lapse sünniks olemas.

Et loote kromosoomiuuring suurendab raseduse katkemise tõenäosust, siis ei tehta seda kohe kõikidele rasedatele. Riski täpsemaks selgitamiseks võetakse appi raseduse teisel, aga ka esimesel  trimestril tehtav kombineeritud sõeluuring.

Uuring koosneb vereanalüüsist ja ultraheliuuringust. Viimast nimetatakse kuklapiirkonna mõõtmiseks, mis tähendab, et see uurib sonograafiliselt nähtavat vedelikukogust loote kuklapiirkonnas kudede ja naha vahel. Koos vereanalüüsi tulemustega saab rase teada tõenäosuse haige lapse sünniks.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada