Kõrge vererõhk on ohtlikult tähelepanuta jäetud

Kõrge vererõhk on ohtlikult tähelepanuta jäetud

USA meditsiiniinstituudi põhjalik aruanne näitas, et kõrge vererõhu ravi ja ennetus peavad olema riiklikul tasandil tähtsaimaks tervisealaseks prioriteediks.

Aruandes tõstetakse esile mõningaid süngeid näitajaid: laias laastus on igal kolmandal täiskasvanul kõrge vererõhk ja 2005. aasta seisuga on igal aastal iga kuues surm tingitud hüpertensioonist. See näitaja on alates 1995. aastast kasvanud 25% võrra, kirjutab Time.

Kuigi enamik ameeriklastest on üldjoontes teadlikud kõrge vererõhuga kaasnevatest ohtudest ja korrapärase kontrolli tähtsusest, ei ole see teadlikkus siiski avaldunud hüpertensiooni raviks või ennetamiseks tehtud jõupingutustes.

See valmistab erilist muret riigi tervishoiuametnikele, nende hulgas David Flemingile, kes juhib kõnealuse aruande koostanud USA meditsiiniinstituudi komisjoni ja on ühtlasi Washingtoni osariigi Kingi maakonna rahvatervise osakonna direktor. Fleming rõhutab, et hoolimata hüpertensiooni suhteliselt varajasest diagnoosimisest ja ravist on see endiselt ameeriklaste seas sageduselt teine surmapõhjus.

Aruandes pakutakse välja mitmeid meetmeid, mille abil saaks paremini toetada riigi võitlust kõrge vererõhu vastu. Autorid toonitavad, et lisaks nendele meetmetele on oluline panna rõhku elustiili muutmisele, samuti vajadusele selliseid muutusi propageerivate veelgi täpsemate rahvatervisealaste algatusprojektide järele.

Laialdasem kinnipidamine lihtsatest muutustest toitumises – köögiviljade osakaalu suurendamine, lahjade valkude tarbimine ja soolakoguse vähendamine – võiks autorite hinnangul vähendada kõrgvererõhutõve esinemissagedust USAs koguni 22% võrra.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada