Uus test määrab kasvajate geneetilise sõrmejälje

Uus test määrab kasvajate geneetilise sõrmejälje

Uutmoodi vähitest suudab öelda, kas ja kus vähk pärast esialgset ravi uuesti ründab.

Testis kasutatakse algse kasvaja proovi, et tuvastada ainulaadseid vähigeeni järjestusi. Hilisemate vereproovide puhul otsitakse sedasama geneetilist allkirja, mille põhjal on võimalik öelda, kas kirurgid suutsid eemaldada terve kasvaja, kas vähk on levinud teistesse kehaosadesse või kas vähk naaseb, kirjutab WebMD.

Selle avastuseni jõudis John Hopkinsi ülikooli teadlaste töörühm, mida juhtis Victor E. Velculescu, MD, PhD. Töörühm lootis alguses leida markereid, mis suudaksid kasvajaid tuvastada ükskõik millisel patsiendil.

Selle asemel avastasid nad, et iga patsiendi kasvaja on ainulaadne. Kuid see ainulaadsus osutus võtmetähtsusega abivahendiks, mis võib vähiravis kaasa tuua revolutsioonilisi muutusi.

„Iga inimese puhul on kasvaja sama isikupärane kui sõrmejälg,” selgitas uurija Luis Diaz (MD) pressikonverentsil. „Testi abil on patsientidel võimalik täie kindlusega vähki tuvastada ning kontrollida haiguskoormust ja reaktsiooni ravile.”

Varasemad jõupingutused kasvajate sõrmejälgede kindlakstegemisel tuginesid vähi geneetilises koodis sisalduvate tähtede järjestamisel. Isegi kaasaegsete geneetiliste abivahenditega on see ääretult suur töö. Velculescu uurimisrühmal tekkis parem mõte. Mõistes, et vähi kromosoomid lähevad sassi – umbes nagu oleksid raamatu peatükid vales järjekorras –, otsisid nad vähi puhul pikki juppe teistsuguse järjestusega DNA‑d.

Selgus, et iga patsiendi puhul oli tema kasvaja kromosoomide otstel umbes üheksa iseloomulikku järjekorra muutust, mis koos moodustavadki kasvaja ainulaadse sõrmejälje. Seetõttu andsid Velculescu ja tema kolleegid oma uuele töövahendile nimeks PARE (ingl personalized analysis of rearranged ends) – muutunud kromosoomiotste personaalne analüüs.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada