Energiajoogid ja alkohol moodustavad ohtliku kombinatsiooni

Energiajoogid ja alkohol moodustavad ohtliku kombinatsiooni

Kofeiini sisaldavate energiajookide ja alkoholi kokkusegamine on noorte ameeriklaste seas populaarne, kuid värske uuringu tulemused näitavad, et see võib tekitada suurema joobe ja halvendada sõiduki juhtimise võimet.

Florida ülikooli teadlased uurisid enam kui 800 ülikooliealist sagedast baarikülastajat, kes 22.00 ja 03.00 vahel baaridest lahkusid. Osalejatel paluti hinnata oma energiajookide ja alkoholi tarbimist ning seejärel mõõdeti alkoholisisaldust nende väljahingatavas õhus, kirjutab BusinessWeek.

6,5% osalejaist, kes enda sõnul jõid segamini alkoholi ja energiajooke, olid kolm korda tõenäolisemalt purjus kui need, kes enda sõnul tarbisid üksnes alkoholi. Uuringu autorid märkisid, et esimese rühma puhul oli keskmine alkoholinäit väljahingatavas õhus 0,109, s.t tublisti suurem kui seadusega lubatud piirmäär 0,08.

Ajakirjas Addictive Behaviours avaldatud uuringu tulemuste põhjal leidsid teadlased samuti, et sagedased baarikülastajad, kes tarbisid alkoholi ja energiajooke koos, lahkusid ainult alkoholi tarbinutega võrreldes baarist hiljem, jõid kauem ning ütlesid neli korda sagedamini, et nad kavatsevad lähima tunni jooksul autoga sõitma minna.

"Väga levinud väärarvamuse kohaselt tasakaalustab kofeiini stimuleeriv mõju selle tarbimisel koos alkoholiga alkoholi depressiivset mõju. See aga ei pea paika,” selgitas uuringu kaasautor ja Florida ülikooli meditsiinikolledži toksikoloogiadirektor Bruce Goldberger.

Kofeiin lihtsalt vähendab alkoholi tekitavat unisust. Goldberger selgitas, et seisund, mida tuntakse kui „täiesti virge ja purjus”, võib viia riskikäitumiseni.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

jama kyll
16.02.10 14:16
aga mõnus on ju nii!


kokaiini ikka alternatiivina ei kasuta :p
-103
   
+104

Lisa kommentaar

Saada