Uuring tuvastas vegetatiivses seisundis patsientidel kognitiivseid funktsioone

Uuring tuvastas vegetatiivses seisundis patsientidel kognitiivseid funktsioone

Ajakirjas New England Journal of Medicine avaldatud uue uuringu käigus ilmnes, et kahekümne kolmest vegetatiivses seisundis olevast patsiendist neljal täheldati aju-uuringute käigus märke tajust ümbritseva suhtes.

Veelgi märkimisväärsem oli see, et üks patsient suutis uurijate pakutud meetodit kasutades vastata jah/ei küsimustele. See osutab sellele, et varem reageerimisvõimetuks peetud inimestega on siiski võimalik suhelda.

Kõik uuringus osalenud patsiendid suunati funktsionaalsesse MRI-skannerisse ja neil paluti kujutleda end tennist mängimas. Tegemist on ülesandega, mis aktiveerib aju liikumisega seostuvat osa. Seejärel paluti neil kujutleda, et nad kõnnivad ringi oma kodus või tuttaval linnatänaval. See on tegevus, mis aktiveerib ruumilise navigeerimisega seostuvad aju osad. Neli kahekümne kolmest vegetatiivses seisundis patsiendist reageeris käsklustele ja neil täheldati ajutegevust samades piirkondades kui tervetel kontrollisikutel.

Seejärel kasutasid uurijad sama meetodit kontrollimiseks, kas see aitab patsientidel vastata lihtsatele jah/ei küsimustele, näiteks küsimusele: „Kas teil on vendi?”. Patsientidel paluti vastamisel kujutada endale ette ühte kahest tegevusest, näiteks tennise mängimist juhul, kui vastus on „jah” ning kodus ringi kõndimist „ei” korral . Üks neljast vegetatiivses seisundis patsiendist reageeris küsimustele õigesti, selgitas Ühendkuningriigi meditsiiniuuringute nõukogu neuroteadlane ja üks uuringu autoritest Adrian M. Owen.

Uuring näitab, milliseid probleeme tuleb ette ajukahjustusega patsientide taju kindlakstegemisel. Dr Oweni sõnul on võimalik, et mõningatel uuringus osalenud vegetatiivses seisundis patsientidel oli mõningane taju ümbritseva kohta säilinud, kuid ajukahjustus oli nad jätnud kurdiks või reageerimisvõimetuks.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada