Onkoloog Indrek Oro: nooremad mõistavad vähi tähendust vanadest erinevalt

Onkoloog Indrek Oro: nooremad mõistavad vähi tähendust vanadest erinevalt

Onkoloog Indrek Oro arvates mõistavad nooremad inimesed vähi tähendust vanadest erinevalt. Need, kes on haiguse läbi elanud, jagavad oma isiklikku kogemust ja teadmisi ka teistega ning kirjeldavad oma paranemist. See annab lootust.

„Hirm haigestuda vähki ei tulene konkreetselt selle haiguse loomusest. Iga inimene võitleb stressiga ja võtab lakkamatult riske. Elu ise on fataalne ja lõpeb varem või hiljem surmaga. Halb on, et me ei mõtle nendele teemadele. Seepärast laseme ka välja kujuneda harjumustel, mis on täiesti absurdsed, kui veidigi süveneksime sellesse, mil määral need kahjustavad meie elu,” räägib Indrek Oro raamatus „Arstid ilma kitlita”.

„Minu töövaldkonnas mõistad, et elu ei ole mustvalge ja stampmõtlemisel pole katet. Tüüpiline näide, mida tuuakse kellegi 85aastase naabrimehe kohta, kes joob ja suitsetab ning on terve kui purikas, on müüt, mis rajaneb soovmõtlemisel. Mõni võib seda endale lubada, kuid enamik mitte. Siin ei kehti üldistused. Seepärast on tähtis neist asjust rääkida, tagamaid selgitada ja riske avada. See pole üksnes arstide kohus, vaid samavõrd inimese enda ning tema lähedaste märkamise küsimus. Riske saab võtta ja neid ka juhtida ikka ainult inimene ise, halb on kui seda tehakse teadmatusest.

Ennetav mõtteviis on hoopis midagi muud kui tagajärjepõhine. Kuigi inimeste mõtteviis ja käitumine muutuvad, on need pikaajalised ega avaldu kohe arvudes. Siin joonistub selgelt välja põlvkondade erinevus. Nooremad inimesed mõistavad vähi tähendust vanadest erinevalt. Need, kes on haiguse läbi elanud, jagavad oma isiklikku kogemust ja teadmisi ka teistega ning kirjeldavad oma paranemist. See annab lootust. Samas tean, kui raske on saada avalikkuse ette inimest, kes oleks valmis oma haigusest rääkima. Kuigi haigus on seljatatud, püsib siiski ebausk, et ära kutsu vaime uuesti välja.

Kuid jää liigub. Meie vähiregistris on umbes 23 000 inimest, kellel on vähk välja ravitud või kes saavad parasjagu ravi. See on ühe väikelinna jagu inimesi. Kui kõik need oleksid valmis oma kogemust jagama, siis muutuks haiguse tähenduslik pilt ja sellega seoses võiks olla ka varajasi avastamisi rohkem,” leiab dr Oro.

Täispikk intervjuu Indrek Oroga ilmub raamatus "Arst ilma kitlita", kus viisteist Eesti arsti räägivad oma tööst. Raamatu autor on Agne Adamson. Kirjastus Menu.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada