Endokrinoloog Anu Ambos: teadlikum inimene hoolitseb oma füüsilise vormi eest

Endokrinoloog Anu Ambos: teadlikum inimene hoolitseb oma füüsilise vormi eest

Teadlikum inimene hoolitseb oma välimuse ja füüsilise vormi eest rohkem, leiab endokrinoloog ja kliinik.ee konsultant Anu Ambos.

Vastates küsimusele, kas iseloom määrab meie tervise, ütleb endokrinoloog Anu Ambos raamatus „Arst ilma kitlita”: „Sellel on kindlasti tervisele oma mõju, nagu ka inimese haridustasemel. Näiteks suur kehakaal, mis on üks tõsisemaid haigestumisriske, on seotud haridustasemega. Teadlikum inimene hoolitseb oma välimuse ja füüsilise vormi eest rohkem.”

„Raske on saavutada oma elus tasakaalu. Kontrolliv inimene peab õppima endale ka ajutist nõrkust andestama ning kaootilisema meelelaadiga inimene peaks õppima reeglitest kinni pidama. Tuleb osata endale vabadust anda, kõike ei saa kontrollida. Pole mõtet langeda ahastusse, kui kõik plaanid ei teostu. Tuleb anda endale natuke rohkem lõtku ning leida igast elupöördest midagi head ja inspireerivat.

Sunnib ju haigus sageli inimest oma elu muutma. Nii mõnigi patsient on mulle öelnud, et poleks ta haigestunud, oleks ta ikka vanaviisi edasi elanud. Elu paistab haigena hoopis kirkama ja ihaldusväärsemana. Mõni on öelnud, et poleks tal diabeeti, oleks ta rasvumisse surnud. Nii võib mingil määral öelda, et haigus on ta päästnud, olnud õnnistuseks. Soovitaksin mõelda nii: ma teen kõik, mida ma saan, ja siis ei nõua minult keegi enam rohkemat. Ma ise tean, et ei saa nõuda,” leiab Anu Ambos.

Anu Ambose vastused küsimustele leiate siit.

Täispikk intervjuu Anu Ambosega ilmus raamatus "Arst ilma kitlita”. Raamatu autor on Agne Adamson. Kirjastus Menu.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada