Uurijate kinnitusel ei ole kunagi liiga hilja lõpetada suitsetamist

Uurijate kinnitusel ei ole kunagi liiga hilja lõpetada suitsetamist

Uute analüüside järgi ei ole liiga hilja lõpetada suitsetamist ka nendel, kellel on juba diagnoositud kopsuvähk.

British Medical Journal avaldas artikli, milles Inglismaa Birminghami ülikooli uurimusrühma liikmed Amanda Parson ja tema kaasautorid viitavad suitsetajate kopsuvähi varajase staadiumi diagnoosimist puudutavatele avaldatud uuringute süstemaatilistele analüüsidele, mille järgi oli diagnoosi määramise ajal suitsetamise lõpetanud patsientidel kaks korda enam võimalusi elada veel viis aastat võrreldes nendega, kes lõpetasid suitsetamise pärast diagnoosimist.

Nende andmetel oli suitsetamise jätkamine seotud nii erinevatel põhjustel enneaegse surma kui ka kasvaja taastumise märgatavalt suurenenud riskiga.

Autorid leidsid oma uurimuses, et võrreldes ligikaudu 70%-ga suitsetamise lõpetanutest jäävad järgmiseks viieks aastaks elama ainult 33% kopsuvähi varajase staadiumi diagnoosiga 65-aastastest suitsetajatest.

Uurijad kirjutasid: ”See uurimus kinnitas, et pärast kopsuvähi diagnoosimist oli teisese otsese või taastuva kasvaja riski vähenemine seotud suitsetamise lõpetamisega seitsme aasta jooksul, kui eeldada, et isegi selles staadiumis võib prognoos olla suitsetamise lõpetamise järel parem.”

Kas avastus on seotud nikotiini või teiste tubakasuitsu koostisainetega, ei ole teada, kuid lähtudes otsese kahjustuse tekkemehhanismist toetavad leiud autorite arvates ”hüpoteesi, mille põhjal suitsetamise jätkamine mõjutab kopsukasvaja käitumist”.

Avaldajate sõnul oli üks märkimisväärsemaid probleeme patsientide ja arstide jaoks järgmine: “Vähem kui üks kolmest kopsuvähi diagnoosiga patsiendist elab ühe aasta, mistõttu võidavad tõenäoliselt tervemad patsiendid. Seetõttu, vaatamata teabe väärtusele võivad selle kasutamise võimalused olla piiratud.”

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada