Masendust ei maksa häbeneda

Iga haiguse kvaliteetse ja positiivsete tulemustega ravi eelduseks on patsiendi ja arsti hea koostöö. Ka masenunud meeleolu ehk depressiooni saab paremini ravida patisendidel, kes ise tunnistavad selle tõve all kannatamist. Paraku käib psühhiaatrite vastuvõtul üks kolmandik haigetest, kes ei nõustu depressiooni diagnoosiga. Selliste patsiendid kaebavad eelkõige psüühilist väsimust ja valusid kehas. Arst peaks nendele selgitama, et masendusravimid leevendavad valusid ja tõstavad valuläve. Depressiooniravimid parandavad ka une kvaliteeti ja on vajalikud unehäirete (ei uinu kiiresti, öösel katkendlik uni, hommikul vara ärkamine) ravimisel.

Depressiooni ravi alustamist võib takistada ka kartus ravimist sõltuvusse sattuda. Sel juhul peaks raviarst tutvustama ravi täpset toimet ja selgitama, et need ravimid ei mõju inimese isiksusele ega muuda tema välimust.

Eriti keeruline on ravida raskeid depressioonihaigeid, kelle sügav meeleolu langus võib viia elu mõtte kadumise ja seejärel enesetapuni. Sageli peavad sellised haiged ennast lihtsalt halvaks ja ebaõnnestunud inimeseks. Nende arvates ei aita enam ravim ega arst, isegi ravimi annused ei huvita neid enam. Viimasele rühmale patsientidele tuleb arstil määrata ravimeid isegi pool vägisi. Kui ravim on jõudnud mõjuda, siis patsient avaneb ehk "läheb lukust lahti" ja on ise motivatsiooni tagasi saanuna valmis ravi jätkama.

Kahjuks on maailmas tendents multidiagnostika ehk kahe või enama psüühikahäire koosesinemisele. Sageli põetakse üheaegselt masendust ja alkoholisõltuvust või masendust ja narkomaaniat. Sel juhul peab välja selgitama, kumb oli enne, kas masendunud meeleolu või pudel. Siis on võimalik juba objektiivselt jätkata patsiendi tuleviku suunamist.

Tänase põlvkonna antidepressandid (Cipramil, Fefarin, Zoloft, Efexor, Edronax, Aurorix ja Seroxat) on kallid, kuid kahjuks on neid maailmas vaja miljonitel inimestel.

Üldiselt peavad patsiendid nüüdisaja depressiooniravimeid kasutama vähemalt pool aastat. Ravimi annust tuleb vajadusel 2-3 nädala vältel tõsta tarvliku toime saavutamiseks. Mõnikord tuleb kombineerida ka teiste antidepressantidega nii, et üks doos võetakse hommikul ja teine õhtul.

Vähem kui pool aastat kestvaid ravikuure kasutatakse maniakaal- depressiivse seisundi ehk kahesuunalise meeleolukõikumise ravimiseks. Mõistagi on ravimi tarbimine iga patsiendi puhul individaalne. Nii on patseinte, kes kasutavad masendusravimit 3 kuni 6 kuud, samas leidub neid, kellel läheb ravimit tarvis kogu aasta, kümme aastat või koguni elu lõpuni. Oluline on seegi, et ravimi kasutamist ei lõpetata kohe, kui meeleolu on tasandunud ja haigustunnused kadunud, vaid järgitakse arsti ette kirjutusi.

Ravimite kasutamise lõpetamise kriteeriumiks on elu ise. Kui inimene on töövõimeline, tema perekonnaasjad on korras ja elu teeb rõõmu, võib ravi lõpetada. Depressiooni uuestipuhkemisel peab selgitama, kas inimesel on tekkinud uusi raskeid probleeme eraelus, töös või teistes valdkondades. Meeleolu kõikumistel ja depressioonidel ongi kahjuks oht tekkida uuesti, mistõttu patseindil tuleb valmis olla ravimi korduvaks kasutamiseks.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Merike Pehme
26.07.18 17:27
Väga hea artikkel.Jaanile suured tänud.
-32
   
+10

Lisa kommentaar

Saada