Kurk valutab

Kurguvalu võib tekkida väga mitmesuguste haiguste puhul ja see on (kasulik) häiresignaal ohule. Valutav kõht juhib meid haiguskolde juurde ja valu laadi järele saab hinnata haiguse raskust.


Viited: kurguaerosoolid

Kurguvalu võib tekkida väga mitmesuguste haiguste puhul ja see on (kasulik) häiresignaal ohule. Valutav kõht juhib meid haiguskolde juurde ja valu laadi järele saab hinnata haiguse raskust.

Küllalt sagedane on neelamisvalulikkus, mis võib vallanduda mitme haiguse puhul. Kuna iga haigus nõuab erinevat suhtumist, siis oleks otstarbekas, kui juba selle algperioodis oskaks igaüks orienteeruda ohus ja ka tarvitusele võtta õiged abinõud. Sageli saab täpselt kirjeldatud valusündroomi põhjal meditsiinilist nõu ka telefoni teel (perearst, valvehaigla arst). Infot annab ka enese kurgu vaatlus.


Neelupõletik

Neelamine muutub sageli valulikuks nn. külmetushaiguse korral. Neelupõletik on sel juhul üks osa kogu ülemiste hingamisteede põletikust. Tavaliselt kaasub siis kurguvalule nohu ja köha, limaskest punetab ühtlaselt, põletik on tagasihoidlik. Raviks piisab palavikku alandavatest (aspiriin jt. taolised tabletid) ning põletikuvastastest ja valu leevendavatest vahenditest (kuristamine, kurgu aerosoolid).


Angiin

Teiseks sagedaseks neelamisvalulikkuse põhjustajaks on kurgupõletik e. angiin. Haigus algab järsku: neelates on kurk mõlemalt poolt valus ja kehatemperatuur tõuseb. Sel juhul on põletikulisest protsessist haaratud ainult kurgumandlid. Mandlid tursuvad, punetavad ja on kaetud valkja katuga. Sageli kandub angiini korral põletik ka kaela lümfisõlmedesse ja tekib lümfadeniit.

Angiini ravitakse põhiliselt antibiootikumidega, mida kirjutab välja arst. Ise võib alustada kuristamisega ja teha kaelale kompressi. Soodsalt mõjuvad palavikualandajad.

Vahetult pärast angiini põdemist tekib haigus mõnikord uuesti. Ilmub tugev ühepoolne valu kurgus koos suu avamise raskusega. Neelu vaatlemisel näeb ühel pool kurgumandli kohal tugevat turset ja esilevõlvumist. Taoline leid on tüüpiline mandliümbruse mädanikule. Raviks avab eriarst mädakolde kirurgiliselt. Niisugune komplikatsioon areneb sageli juhtudel, kui angiini ravi ei ole olnud piisav.

Sageli hakkab angiin korduma ja areneb krooniline tonsilliit. Neil juhtudel võib vahel esineda neelamisvalulikkust ka angiinidevahelises perioodis. Kroonilistel juhtudel tuleb koos eriarstiga kaaluda kurgumandlite kirurgilise eemaldamise vajadust.

Kui angiin kulgeb väga raskelt kõrge palaviku ja selgeilmelise lümfadeniidiga, siis viitab see hoopis muule üldhaigusele. Neil juhtudel haigus ei parane 5-6 päevaga, nagu on tüüpiline angiinile. Üheks niisuguseks haiguseks võib olla viiruslik mononukleoos. Samalaadselt võivad kulgeda ka eriti tõsised valgeveresuse e. leukoosivormid. Selguse aitab tuua vere laboratoorne uuring.


Difteeria

Angiinile mõneti sarnasena võib kulgeda kurgutõbi e. difteeria. See nakkushaigus on eriti raske ja hilinenud ravi korral ei õnnestu alati haiget päästa. Difteeria puhul on katt kurgumandlitel laatuv, kattes kogu mandli, ja erinevalt angiinist ulatuda ka üle mandli piiri kurgukaartele ning pehmele suulaele. Kui protsess jõuab kõrisse, siis võib see esile kutsuda lämbumise.

Difteeriasse haigestumiseks on vaja kokku puutuda seda haigust tekitava bakteriga. Viimastel aastatel on difteeriajuhtumeid taas esinenud ka Eestis. Profülaktikaks tehakse kaitsesüstimist. Eriti oluline on see neile, kes peavad tihti sõitma maadesse, kus difteeriat esineb sagedamini.


Kasvaja, tuberkuloos, söögitoru sulgumishäire

Kui ülalkirjeldatud haiguste korral muutus kurk järsku valulikuks, siis vahel võib valu neelus alata hiilivalt, nagu märkamatult, ega taha mööduda. Üldiselt on valu sel juhul ühel pool neelus. Kurgus võib näha haavandilis-kasvajalist moodustist. Samal pool kaelal suureneb sageli lümfisõlm. Neil juhtudel ei tohi ise ravida ega oodata iseeneslikku paranemist. Ainult eriarsti konsultatsioon koos kahtlase koeosa mikroskoopilise uuringuga selgitab tõelise olukorra, sest tegemist võib olla pahaloomulise kasvajaga.

Pikaldase kurguvaluga kulgeb ka neelutuberkuloos. Esmane protsess on sel juhul kopsus ja diagnoosi aitab selgitada rindkereelundite röntgenuuring.

Püsiva mõõduka neelamisvalulikkuse põhjustajaks on vahel ka söögitoru sulgumishäire. Soolhapet sisaldav maosisu satub siis avatud söögitoru kaudu neelu ja seal arenebki krooniline põletik. Ainult söögitoru-mao sisevaatlus (gastroskoopia) selgitab põhjuse ja gastroenteroloogi määratud raviga vabaneb sellisest neeluvaevusest.

JÄTA MEELDE!

  • Külmetusest tingitud neelupõletiku raviks piisab kodustest ravivõtetest.
  • Ära alati kutsu arsti koju, vaid katsu temaga nõu pidada telefoni teel.
  • Angiini ravitakse põhiliselt antibiootikumidega.
  • Kui angiini kulg on raske ja haigus kestab tavalisest kauem, tuleks teha vereanalüüs.
  • Raskelt kulgeva angiini puhul mõtle difteeriale. Krooniline põletik võib viidata söögitoru-mao häiretele. Pikaajalise ühepoolse neelamisvalulikkuse puhul mine kohe kurguarsti juurde.

 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

4 kommentaari

.
02.07.17 10:52
Väga raske on ka hingata ja neelata
-23
   
+19
.
02.07.17 10:52
Mida ma peaksin tegema kui mul on valu 1 pool neelus ja on ka jube nohu ja köha?
-19
   
+44
Evi
05.12.16 02:28
Kasulik artikkel
-85
   
+90

Lisa kommentaar

Saada